W 2021 roku - ogłoszonym Jubileuszowym Rokiem Compostelańskim - można uzyskać odpust zupełny pielgrzymując do wyznaczonych kościołów stacyjnych dedykowanych św. Jakubowi.
1 stycznia 2021 r. rozpoczął się w Kościele powszechnym Rok św. Jakuba (Jubileuszowy Rok Compostelański). Obchodzi się go w Kościele wówczas, gdy święto Apostoła, a więc dzień 25 lipca, wypada w niedzielę. Po raz pierwszy został ogłoszony przez papieża Kaliksta II w 1122 r., a w 1179 r. papież Aleksander III bullą „Regis aeterni" potwierdził jego obowiązywanie na zawsze.
14 grudnia 2020 r. Penitencjaria Apostolska wydała dekret (Prot. N. 910-957/20/I) o możliwości uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami w Roku Jakubowym w wyznaczonych kościołach stacyjnych.
W diecezji warszawsko-praskiej świątynią, gdzie wierni mogą uzyskać odpust jest kościół św. Jakuba Apostoła w Warszawie-Tarchominie (ul. Mehoffera 4).
Odpust zupełny związany z Jubileuszowym Rokiem Jakubowym mogą uzyskać osoby, które w duchowej łączności z Jubileuszem Composteli, od 31 grudnia 2020 r. do 31 grudnia 2021 r., nawiedzą w formie pielgrzymki którykolwiek z 48 kościołów stacyjnych i pobożnie wezmą tam udział w obchodach jubileuszowych lub pozostaną tam na pobożnym rozmyślaniu, kończąc je Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary oraz wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i św. Jakuba Większego, Apostoła.
Jak czytamy w dekrecie: „Osoby w podeszłym wieku, chorzy oraz wszyscy, którzy z ważnej przyczyny nie mogą opuścić domu, mogą w równym stopniu uzyskać odpust zupełny, wzbudziwszy w sobie niechęć wobec jakiegokolwiek grzechu oraz intencję wypełnienia, skoro tylko będzie to możliwe, trzech zwyczajnych warunków, jeśli przed jakimkolwiek obrazem Świętego będą się łączyć duchowo z obchodami jubileuszowymi, poleciwszy miłosierdziu Bożemu swoje modlitwy, cierpienia lub niedogodności własnego życia".
Wśród apostołów było dwóch Jakubów. Dla odróżnienia nazywani są Większym i Mniejszym albo też Starszym i Młodszym. Prawdopodobnie nie chodziło w tym wypadku o ich wiek, ale o kolejność przystępowania do grona Apostołów.
Święty Jakub Większy jest wymieniany w spisie Apostołów wcześniej - był powołany przez Jezusa, razem ze swym bratem Janem, jako jeden z Jego pierwszych uczniów (Mt 4, 21-22).
Jakub i jego brat Ja, synowie Zebedeusza, byli rybakami i mieszkali nad jeziorem Tyberiadzkim. Ewangelie nie wymieniają bliżej miejscowości. Być może pochodzili z Betsaidy, podobnie jak święci Piotr, Andrzej i Filip (J 1, 44), gdyż na kartach Ewangelii przedstawiono ich razem przy połowach.