Nowy numer 3/2021 Archiwum

Biskup Marek Solarczyk biskupem radomskim

Dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk został ordynariuszem diecezji radomskiej.

W południe Stolica Apostolska ogłosiła decyzję o nominacji nowego biskupa diecezji radomskiej. Został nim dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej - Marek Solarczyk. Zastąpi on dotychczasowego ordynariusza radomskiej decezji bp Henryka Tomasika, który po osiągnięciu wieku emerytalnego złożył rezygnację z pełnionej posługi. O decyzji papieża Franciszka poinformował Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Dokument odczytali równocześnie: w radomskiej kurii ks. prał. Edward Poniewierski, kanclerz Kurii Radomskiej, natomiast w kurii warszawsko-praskiej - bp Romuald Kamiński.

W krótkim wystąpieniu po odczytaniu nominacji, bp Marek Solarczyk dziękował papieżowi za wybór i zaufanie. Zawierzył swoją nową posługę Matce Bożej i prosił mieszkańców diecezji warszawsko-praskiej o modlitwę. - Rozpoczynam posługę w nowej diecezji w Roku Wiary i Roku św. Józefa. Niech te wydarzenia będą wyjątkowymi znakami, zapowiedzią tego, jaka powinna być moja służba w diecezji radomskiej - mówił nowy biskup ordynariusz.

Bp Marek Solarczyk urodził się 13 kwietnia 1967 r. w Wołominie. Pochodzi z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Duczkach. Po skończeniu Technikum Samochodowym w Warszawie, w roku 1986 wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął w katedrze warszawsko-praskiej 28 maja 1992 roku.

Pracował jako wikariusz w parafii św. Feliksa w Marysinie Wawerskim, a następnie w katedrze warszawsko-praskiej. W maju 1999 roku uzyskał doktorat z historii Kościoła na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. W latach 2005-2009 był wicerektorem Wyższego Seminarium Duchownego diecezji warszawsko-praskiej. W czerwcu 2009 został proboszczem parafii katedralnej na warszawskiej Pradze. 

8 października 2011 roku został mianowany biskupem pomocniczym diecezji warszawsko-praskiej. Święcenia biskupie przyjął w katedrze warszawsko-praskiej 19 listopada 2011 roku.

W ramach Konferencji Episkopatu jest przewodniczący Rady ds. Duszpastesrtwa Młodzieży, delegatem ds. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, delegatem ds. powołań i przewodniczącym Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań, przewodniczącym rady nadzorczej Fundacji "Opoka", członkiem Komisji Duchowieństwa, Komisji Wychowania Katolickiego, Zespołu ds. kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną i zespół ds. Dialogu ze Wspólnotą Kościelną Ewangelicko-Augsburską.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama