Z inicjatywy Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk, któremu przewodniczy ks. prof. Krzysztof Pawlina, startuje nowy cykl interdyscyplinarnych debat.
Ks. prof. Pawlina, który od maja 2020 r. przewodniczy Komitetowi Nauk Teologicznych PAN, podkreśla, że istotą tego projektu jest zaproszenie do dialogu przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych. Z zainteresowaniem odnieśli się już do tej propozycji rektorzy warszawskich uczelni. Debaty, choć adresowane przede wszystkim do środowiska akademickiego, będą dostępne dla każdego i będzie można je śledzić na platformie streamingowej pod adresem: protempore.mkw.pl.
Do wakacji zaplanowano 3 debaty, które będą toczyły się w obrębie humanistyki. Ich inicjator ma nadzieję, że z czasem dołączą również przedstawiciele nauk ścisłych.
Pierwsza debata na temat "Wolność i odpowiedzialność w dobie naturalizmu antropologicznego" odbędzie się 22 stycznia o godz. 19. W marcu naukowcy podejmą temat "Czy można być wolnym i odpowiedzialnym w świecie sztucznej inteligencji?", a w maju - "Moralność a prawo stanowione".
– Od nauki wypada oczekiwać, że wskaże najlepszy kierunek rozwoju świata. Nie byłoby dobrze, gdyby o naszym rozwoju decydowały wyłącznie polityka, ekonomia i publicystyka. Trzeba nam głębszego spojrzenia – postuluje ks. prof. Pawlina, zapraszając do uczestnictwa w debacie.
Rektor Akademii Katolickiej w Warszawie zwraca uwagę, że każda z dyscyplin naukowych opisuje rzeczywistość, ale wycinkowo, w wybranym zakresie, a jego zdaniem, potrzeba obecnie dialogu różnych dyscyplin naukowych, w tym teologii. Podkreśla, że nauka ma być w służbie życiu, a nie tylko prowadzić badania głównie na potrzeby publikacji naukowych – podkreśla.
W jego ocenie, w obecnych realiach odbiorcy mediów nie odróżniają opinii od faktów i dlatego nauka musi pomóc w nazwaniu i uporządkowaniu rzeczywistości.
– Potrzeba interwencji świata nauki, który zupełnie na innym poziomie da fundament do rozmów prowadzonych np. przez publicystów. Nauki teologiczne wychodzą z propozycją "zacznijmy rozmawiać" – mówi ks. prof. Pawlina. Zwraca też uwagę, iż teologia opisuje rzeczywistość w świetle Objawienia, inne nauki z właściwych sobie perspektyw. – Wzajemnie się nie wykluczamy, ale chcemy uzupełniać – podkreśla teolog z Akademii Katolickiej w Warszawie, która jest współorganizatorem cyklu debat “Pro tempore. Dialog nauk”.