Jest ich 40, podobnie jak 40 dni trwa Wielki Post. 7. edycję pielgrzymowania do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych zainauguruje w Środę Popielcową o godz. 20 w Świątyni Opatrzności Bożej kard. Kazimierz Nycz.
W tym roku pielgrzymowanie do wyznaczonych na każdy dzień Wielkiego Postu świątyń będzie odbywało się z zachowaniem wymogów reżimu sanitarnego.
Modlitwa w Wielkopostnych Kościołach Stacyjnych potrwa do Niedzieli Palmowej 28 marca. Ostatnim jej etapem będzie kościół Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie.
Tradycja kościołów stacyjnych narodziła się w Rzymie, gdzie w poszczególne dni Wielkiego Postu wierni spotykali się (i spotykają nadal) każdego dnia w innym kościele na liturgii. W Warszawie idea wielkopostnych kościołów stacyjnych, gdzie każdy kościół jest "stacją" jednego dnia Wielkiego Postu, przyjęła się w 2015 roku.
Kościoły stacyjne to wspólne dzieło obu warszawskich diecezji. Każdego dnia w wyznaczonej świątyni obowiązuje ten sam program. Kościół otwarty będzie od 6.00 do 21.00. Przez cały dzień będzie możliwość spowiedzi, do godz. 15 potrwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Poza tym o godz. 12 - wspólna modlitwa "Anioł Pański" i Różaniec, o godz. 15 - Koronka do Miłosierdzia Bożego bądź Droga Krzyżowa, o godz. 19 - Gorzkie Żale.
Centralnym wydarzeniem każdego dnia modlitwy stacyjnej będzie Msza św. o godz. 20. Godziny niektórych nabożeństw mogą być w niektórych kościołach inne (np. w niedziele).
Harmonogram: