Nowy numer 9/2021 Archiwum

Medal „Pro Patria” dla ochockiego proboszcza

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk odznaczył Medalem "Pro Patria" obchodzącego jubileusz 70-lecia ks. prałata Kazimierza Sznajdera.

- Pragnę serdecznie podziękować za wszelkie dobro, za wielkie serce, którym darzy ksiądz prałat swoich parafian, a także mieszkających na terenie parafii kombatantów. Dziękuję za księdza serce otwarte dla wszystkich, którzy potrzebują wsparcia i pomocy. Dziękuję za wielkie serce, którego nieodłącznym elementem jest miłość do Kościoła i Ojczyzny - powiedział szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych podczas Mszy św. w dniu 70. urodzin ks. prałata Kazimierza Sznajdera w kościele pw. NMP Królowej Świata na warszawskiej Ochocie.

Jan Józef Kasprzyk odznaczył ks. prałata Kazimierza Sznajdera Medalem "Pro Patria", przyznawanym  osobom w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Ks. prałat Kazimierz Sznajder pełni tęż funkcję wicedziekana dekanatu ochockiego. W 2020 r. parafia pw. NMP Królowej Świata na warszawskiej Ochocie, w której ks. Sznajder jest proboszczem, obchodziła jubileusz 70-lecia powstania. Bywa nazywana "rozśpiewaną parafią", ze względu na długą tradycję działających w niej zespołów tworzących muzykę patriotyczno-sakralną.

Medal "Pro Patria" ma formę metalowego krążka o średnicy 36 mm, fakturowanego, srebrzonego i oksydowanego. Na awersie, w centralnym miejscu umieszczono wizerunek stylizowanego orła Rzeczypospolitej z przełomu XVII i XVIII wieku. Orzeł oparty jest po lewej stronie o kosę bojową, a po prawej o szablę polską. Na rewersie natomiast znajduje się napis „Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych”. W centralnej części medalu umieszczony został dwuwyrazowy napis: „Pro Patria”, a pod nim poziomo daty: „1768” i „1989”. Są to daty Konfederacji Barskiej oraz roku odzyskania przez Polskę niepodległości. Pod datami umieszczono także układ gałązek – po lewej stronie z liśćmi dębowymi symbolizującymi cnotę, odwagę, chwałę, wytrzymałość, moc i siłę, a po prawej stronie wawrzyn, który uosabia zwycięstwo, czyn bohaterski, chwałę i zaszczyt. Dodatkowo centralnie pod napisem „Pro Patria” umieszczono odwzorowanie krzyża pochodzące z chorągwi piechoty i sztandarów jazdy. Autorem projektu medalu jest artysta grafik Andrzej Nowakowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama