Nowy numer 14/2021 Archiwum

Ojciec Szustak tłumaczy mistyków

Darmowa aplikacja do medytacji chrześcijańskiej i ćwiczeń duchowych na najbliższe 40 dni proponuje komentarze do tekstów karmelitańskich mistrzów duchowości.

To aplikacja do medytacji chrześcijańskiej oraz innych ćwiczeń duchowych. „Pogłębiarka” – darmowa apka na komórki – przyda się zarówno tym, którzy od lat praktykują tę formę modlitwy, jak również osobom, które chcą się nauczyć medytacji. Sama społeczność Pogłębiarki od ponad 5 lat gromadzi się na cotygodniowych medytacjach online prowadzonych przez założyciela i pomysłodawcę Daniela Wojdę SJ.

Korzysta z nich regularnie ponad 5 tys. osób. Każdy może do nich dołączyć i zacząć medytację, ponieważ są one prowadzone w internecie na platformach YouTube i Facebook. Co więcej, są to tzw. medytacje prowadzone, to znaczy, że dołączając do modlitwy, usłyszymy głos jezuity, który poprowadzi nas przez całą medytację. W każdym momencie możemy jednak wyłączyć głos lektora i kontynuować modlitwę samodzielnie. – Medytowanie w ostatnich latach stało się bardzo popularne i coraz więcej osób szuka sposobu, jak i gdzie nauczyć się medytować. Co ciekawe, w Kościele katolickim często medytacja kojarzy się z buddyzmem lub innymi religiami Dalekiego Wschodu. Katolicy zapominają, że medytacja jest głęboko zakorzenioną praktyką duchowości, sięgającą swoimi początkami do pierwszych wieków chrześcijaństwa i wywodzi się ze starożytnego monastycyzmu. W Pogłębiarce chcemy dzielić się z innymi tą bogatą tradycją chrześcijańską i zachęcić jak najwięcej osób do medytacji, ponieważ sami doświadczamy, jak wartościowa i cenna jest to modlitwa w naszym codziennym życiu – mówi Daniel Wojda SJ. W „Pogłębiarce” znajdziemy codzienne medytacje Pisma Świętego, ignacjański rachunek sumienia, medytacje tematyczne oraz kursy rozwojowe. Aplikacja przyda się zarówno tym, którzy od lat praktykują tę formę modlitwy, jak również osobom, które chcą się nauczyć medytacji. Na Wielki Post dominikanin Adam Szustak i jezuita Daniel Wojda przygotowali specjalną serię o mistykach karmelitańskich. Aplikacja „Pogłębiarka” jest darmowa i można ją pobrać zarówno na urządzenia z Androidem, jak i iOS.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama