Nowy numer 48/2022 Archiwum

W sercu miasta powstaje Hospicjum Sióstr Felicjanek im. bł. Hanny Chrzanowskiej

W placówce prowadzonej przez siostry felicjanki opiekę znajdzie ponad 200 chorych rocznie.

Zabytkowy budynek, w którym od 100 lat siostry felicjanki prowadzą Zakład Specjalny dla Chronicznie Chorych, właśnie przechodzi gruntowny remont. Za kilka miesięcy przy ul. Nowowiejskiej 10 a w budynku zakładu zostanie otwarte także Hospicjum Sióstr Felicjanek im. bł. Hanny Chrzanowskiej. Pomysł, by w sercu miasta powstało miejsce dedykowane osobom chorym na raka, zrodził się w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców stolicy.

– Dostawałyśmy wiele telefonów z zapytaniem o stacjonarne hospicjum. W Warszawie dramatycznie brakuje tego typu miejsc, postanowiłyśmy wyjść naprzeciw zapotrzebowaniu. Opieka nad chorymi i cierpiącymi jest wpisana w nasz charyzmat - mówi s. Wiktoria, dyrektorka nowo powstającej placówki.

Hospicjum będzie mieściło się na drugim i trzecim piętrze budynku i zapewniało opiekę ponad 200 osobom rocznie. Nad chorymi czuwać będzie 20-osobowy zespół medyczny – lekarzy specjalistów, pielęgniarek, fizjoterapeuty i psychologa oraz wolontariuszy – głównie studentów z pobliskiego Duszpasterstwa Akademickiego „Sandał” z parafii Najświętszego Zbawiciela.

- Chcemy stworzyć miejsce, w którym chorzy nie tylko dostaną profesjonalną opiekę medyczną, ale wsparcie psychologiczne i opiekę duchową. Głęboko wierzymy, że ostatnia droga na tym świecie nie musi być wypełniona samotnością i rozpaczą, ale przeżywana w obecności drugiego człowieka, pełna miłości i nadziei… - mówią felicjanki

Patronką powstającego hospicjum jest bł. pielęgniarka Hanna Chrzanowska - pionierka idei hospicyjnej w Polsce.

Więcej o powstającym hospicjum i jego misji w numerze 9 warszawskiego Gościa Niedzielnego na 4 marca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy