Nowy numer 17/2024 Archiwum

Warszawa sprzed 148 lat na zdjęciach MPW

MPW wzbogaciło się o unikalny egzemplarz panoramy stolicy z 26 sierpnia 1873 roku. Składa się na nią zbiór 10 zdjęć wykonanych ze szczytu wieży zamkowej przez Konrada Brandla.

Egzemplarz panoramy otrzymany w darze przez Muzeum Powstania Warszawskiego jest unikatowy, gdyż zawiera komplet 10 zdjęć w dużym formacie (ok. 25 na 31 cm) wraz z okładką przedstawiającą Zamek Królewski z remontowaną wieżą zegarową. Każde jest sygnowane w narożniku suchą pieczęcią z nazwiskiem autora.

Biblioteka m.st. Warszawy posiada w swoich zbiorach siedem zdjęć z tej serii, Muzeum Narodowe w Warszawie – trzy zdjęcia oraz komplet wszystkich fotografii wraz z okładką w małym wizytowym formacie (ok. 6 na 7,5 cm), w Muzeum Warszawy jest jedno zdjęcie.

Warszawa sprzed 148 lat na zdjęciach MPW

Fotografie są doskonałej jakości. Możliwe jest wyszukanie na nich niezliczonej ilości interesujących szczegółów, co sprawia, że stanowią niezwykle cenny materiał do badań historii Warszawy. W niektórych miejscach wyraźnie widać interwencje retuszera – szczególnie na dalszych planach daje się zauważyć, że wybrane budynki zostały „podmalowane”.

Na fotografiach widzimy Warszawę początku lat 70. XIX wieku. Zbiór rozpoczyna fotografia wykonana w kierunku Pragi, gdzie po drugiej stronie mostu Kierbedzia można dostrzec synagogę na rogu ówczesnej ul. Petersburskiej i ul. Szerokiej (obecnie ul. Jagiellońska i ul. Kłopotowskiego). Na kolejnych zdjęciach panorama Powiśla z jego ubogą zabudową ciągnącą się aż po linię budynków na Solcu (pośród nich można się doszukać bryły kościoła Świętej Trójcy). Oprócz zabudowy mieszkalnej widać także m.in. stację pomp wodociągu. Na zdjęciach możemy także podziwiać Warszawę wielkomiejską – perspektywę Krakowskiego Przedmieścia od kościoła św. Anny, poprzez nieukończoną bryłę Hotelu Europejskiego, aż po kościół Świętego Krzyża, łuk ul. Senatorskiej i reprezentacyjny pl. Teatralny z gmachem Teatru Wielkiego i ratusza, pałace Branickich i Paca przy ul. Miodowej, kopuły przebudowanego na sobór kościoła pijarów przy pl. Krasińskich.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy