Nowy numer 17/2024 Archiwum

Warszawa sprzed 148 lat na zdjęciach MPW

MPW wzbogaciło się o unikalny egzemplarz panoramy stolicy z 26 sierpnia 1873 roku. Składa się na nią zbiór 10 zdjęć wykonanych ze szczytu wieży zamkowej przez Konrada Brandla.

Oglądając kolejne fotografie, widzimy gęstą zabudowę Starego i Nowego Miasta, a za nimi wały Cytadeli z widoczną kaponierą mieszczącą obecnie Muzeum Katyńskie. Na pierwszym planie wzrok przyciąga neogotycka fasada katedry św. Jana. Ostatnie dwa zdjęcia to ponownie tereny nad Wisłą – budujący się w oddali most kolejowy przy Cytadeli, spichlerze i magazyny nad rzeką. Ostatnim charakterystycznym obiektem na kończącym serię zdjęciu jest cerkiew św. Marii Magdaleny na Pradze.

Panorama Warszawy z wieży Zamku Królewskiego. 1873 vs. 2021
Muzeum Powstania Warszawskiego

Fotografie Brandla w doskonały sposób pokazują Warszawę i jej zabudowę, jest to jednak miasto z pozoru wymarłe. Na ulicach brak ludzi, gdzieniegdzie tylko można dostrzec stojące wozy konne. To głównie wynik ówczesnej technologii wymagającej długiego czasu naświetlania negatywu. Dlatego też na wszystkich 10 fotografiach możemy odnaleźć w sumie nie więcej niż 9 osób. „Wymarłe” miasto Brandla ożywił dopiero Kozarski na swoim drzeworycie – puste ulice zapełnił idącymi mieszkańcami, jadącymi dorożkami, tramwajami konnymi i wozami drabiniastymi.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy