Zabytkowa rzeźba Najświętszej Maryi Panny sprzed sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia zostanie odnowiona. - Renowacja będzie miała również charakter ekspiacyjny za profanację i grzechy przeciwko życiu - wyjaśnia o. Krzysztof Wendlik, przeor klasztoru oo. paulinów.
Stojąca na balustradzie okalającej kościół Ducha Świętego przy ul. Długiej figura Bogarodzicy pochodzi z 1863. r. Wykonał ją rzeźbiarz Tadeusz Czajkowski, syn rzeźbiarza, uczeń Konstantego Hegla w Szkole Sztuk Pięknych i absolwent Akademii Monachijskiej.
"Jest ona sześć stóp wysoka w całej postaci jaśniej bóstwo i nieskończona miłość rodzaju ludzkiego, za który Zbawiciel poniósł śmierć męczeńską. Tuląc jedna dłoń ku piersi na znak opieki, drugą zaś slejąc łaskę dla ludu swego, który się garnie u stóp Jej świętych. Matka Boża z obliczem boskiej i dziewiczej skromności przedstawioną została przez artystę z koroną na świętych skroniach jako królowa niebieska” - pisał 15 sierpnia 1863 r. "Kurier Wileński”.
Figurę Bogurodzicy z zamieszczonym poniżej wezwaniem "Pod Twoją obronę” poświęcił prałat Białobrzeski i od czasu styczniowego powstania przed paulińskim kościołem w nienaruszonym stanie stoi do dziś. - Rzeźba przetrwała powstanie warszawskie, znana jest także pielgrzymom Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej, która spod stóp Matki Bożej wyrusza w sierpniu na Jasną Górę. Niestety, figura dwukrotnie została sprofanowana. Dzień po wyjściu ubiegłorocznej pielgrzymki zamocowano jej tęczową flagę, a podczas strajku kobiet cokół oszpecono wulgaryzmem - ubolewa o. Krzysztof Wendlik, przeor.
Okazją do wynagrodzenia Matce Bożej zniewag jest zaplanowana na przełom maja i czerwca renowacja, która jak zapowiada przeor, zakończy się publicznym aktem wynagrodzenia podczas wyjścia tegorocznej pielgrzymki. - Renowacja, choć zaplanowane dużo wcześniej, będzie miała także charakter ekspiacyjny za profanację i grzechy przeciwko życiu - wyjaśnia o. Krzysztof Wendlik.
Naprawy wpisanej do rejestru zabytków figury podjęli się dwaj warszawscy artyści: Wiesław Winkler oraz Maciej Mroczek.
- Od 2019 r. nasza świątynia została podniesiona do rangi diecezjalnego sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia. Rzeźba, choć nie jest odzwierciedleniem częstochowskiej ikony wskazuje na tę samą osobę - Maryję, która w tym miejscu od wieków wyprasza ludowi Warszawy wiele łask, a w ostatnim czasie wstawia się za swoim ludem w walce o obronę nienarodzonego życia - wyjaśnia o. Krzysztof Wendlik, OSPPE.
Więcej o renowacji figury w 18. numerze warszawskiego "Gościa Niedzielnego".