Obchody Roku Ignacjańskiego, upamiętniającego nawrócenie założyciela Towarzystwa Jezusowego, rozpoczęto w sanktuarium św. Andrzeja Boboli na warszawskim Mokotowie.
Uroczysta Msza św. w sanktuarium św. Andrzeja Boboli rozpoczęła Rok Ignacjański, związany z jubileuszem 500. rocznicą nawrócenia św. Ignacego oraz 400. rocznicą jego kanonizacji, jaka miała miejsce 12 marca 1622 roku.
Święty Ignacy Loyola (1491-1556) został ranny w bitwie o Pampelunę 20 maja 1521 roku. To wydarzenie zapoczątkowało proces jego przemiany duchowej, który z próżnego rycerza zmienił go w pokornego żołnierza Jezusa Chrystusa. W związku z rocznicą generał zakonu o. Arturo Sosa SJ ogłosił na całym świecie Rok Ignacjański. Uroczystościom towarzyszyła ikona św. Ignacego, wykonana przez Zygfryda Kota SJ, która wraz z relikwiami odbędzie pielgrzymkę po jezuickich placówkach.
Ikona powstała w pracowni św. Łukasza w Krakowie, działającej przy Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Twórców Sztuki Sakralnej "Ecclesia". Namalował ją - według kanonów malarstwa bizantyjskiego, na desce lipowej, w technice temperowej, naturalnymi pigmentami - o. Kot.
- Kompozycja bazuje na świadectwie życia św. Ignacego, zawartym w "Ćwiczeniach duchowych" i Konstytucji Towarzystwa Jezusowego. Postać świętego namalowana jest na trzech planach - perspektywach. Boskiej towarzyszy złote tło, symbol światła Ducha Świętego, duchowej - sztandar ze znakiem krzyża nawiązujący do "Ćwiczeń duchowych" św. Ignacego Loyoli, a historycznej - postać ubrana w strój kapłana z czasów świętego. Oblicze świętego nawiązuje w stylu i formie do oblicza Pantokratora, jednej z najstarszych ikon z tym przedstawieniem, znajdującym się w klasztorze św. Katarzyny z Synaju - tłumaczy o. Zygfryd.