Obchody Roku Ignacjańskiego, upamiętniającego nawrócenie założyciela Towarzystwa Jezusowego, rozpoczęto w sanktuarium św. Andrzeja Boboli na warszawskim Mokotowie.
Oblicze św. Ignacego jest pełne dostojeństwa, wpatrzone w każdego człowieka jako doskonały obraz Boga na ziemi. W lewej dłoni święty trzyma książeczkę "Ćwiczeń duchowych", w prawej - drzewiec z białą flagą i czerwonym krzyżem, symbol Jezusa Zmartwychwstałego. Postać stanowi odbicie Boskiego pokoju. Ubrany w czarną sutannę przepasaną pasem okryty jest peleryną, tzw. profeską, ma na głowie biret. Kolorystyka ikony podkreśla piękno duchowe, nieprzemijające. W ikonie, jak w liturgii, zacierają się granice między przeszłością, przyszłością i teraźniejszością. Według tradycji bizantyjskiej, ikona jest miejscem kontemplacji Boga.
Uroczystości rozpoczęły się od pobłogosławienia ikony przez bp. Piotra Jareckiego w obecności bp. Romualda Kamińskiego oraz przełożonych prowincji jezuickich - o. Jarosława Paszyńskiego oraz o. Tomasza Ortmanna.
Ikona św. Ignacego, wykonana przez o. Zygfryda Kota SJ, wraz z relikwiami odbędzie pielgrzymkę po jezuickich placówkach. jezuici.pl- Jako cel tego roku wybraliście nawrócenie, "by wszystkie rzeczy nowe widzieć w Chrystusie". Do tej intencji modlitwy o nawrócenie włączam także naszą wdzięczność za 500 lat waszej posługi i wierności Kościołowi. Wasza duchowość jest szczególnie ważna w dzisiejszych czasach, ponieważ po raz pierwszy papieżem jest jezuita, który uczy nas rozeznawania oraz jedności idei wartości z rzeczywistością - rozpoczął bp Jarecki, który reprezentował odbywającego rekonwalescencję kard. Kazimierza Nycza.
- Podczas tej samej liturgii przeżywamy Wniebowstąpienie Pańskie, czcimy św. Andrzeja Bobolę, ale też uroczyście inaugurujemy obchody Roku Ignacjańskiego. To namnożenie okazji do świętowania niewiele zmienia. Bo Eucharystia pozostanie Eucharystią. Żadne obchody nie są w stanie umniejszyć tego, czym jest świąteczne spotkanie z Jezusem Zmartwychwstałym przy ołtarzu - zauważył z kolei o. Ortmann SJ.