Nowy numer 24/2021 Archiwum

Płatek róży jak modlitwa

Już po raz 11. w katedrze warszawsko-praskiej dzieci komunijne i młodzież ułożą kwietny dywan. Inicjatywa cieszy się coraz większą popularnością w całej Polsce.

Róże, piwonie, bzy i gałązki tui. Z majowych plonów ziemi już po raz 11. w katedrze św. Floriana i św. Michała Archanioła zostanie utkany barwny kobierzec, po którym 3 czerwca, w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa, przejdzie kapłan z Najświętszym Sakramentem. Ułożą go dzieci pierwszokomunijne, które w tym roku po raz pierwszy przyjęły do swojego serca Pana Jezusa, oraz ich rodzice.

- To doskonała okazja, by odwdzięczyć się Panu Bogu za Jego miłość. Każdy ułożony płatek może być cichą modlitwą i pracą ofiarowaną Panu Bogu - mówi Piotr Giertych z Fundacji "Orszak Trzech Króli", pomysłodawca inicjatywy. - Kwietne dywany to propozycja dla dziewcząt, które chcą kontynuować swoje zaangażowanie w uroczystość Bożego Ciała przez wiele lat - dodaje.

O tym, że to piękna i wieloletnia służba, świadczy obecność tegorocznych maturzystek, które 11 lat temu właśnie jako komunijne dziewczynki układały swój pierwszy kwiatowy dywan i od tego czasu robią to co roku. - Mam świadomość, że układam kwiaty, po których będzie szedł kapłan z Panem Jezusem. Jest to dla mnie forma modlitwy - cieszy się Marysia Sot, tegoroczna maturzystka. Jej rówieśniczka Emilia Kryk docenia z kolei poczucie wspólnoty, której doświadcza podczas wspólnej pracy. - Raz w roku możemy spotkać się w gronie dziewczynek i uruchomić swój artystyczny potencjał i stworzyć razem coś pięknego - dodaje.

Technika układania kolorowego kobierca w praskiej katedrze została zaczerpnięta z Anglii. W hrabstwie Sussex, kiedy anglikanie zakazali katolikom organizowania procesji ulicami miasta, wierni zorganizowali ją w świątyni, przystrajając kościół barwnymi dywanami z kwiatów. - Metoda jest dość prosta. Nagraliśmy instruktażowy filmik, jak - krok po kroku - przygotować i ułożyć dywan z kwiatów. W praskiej katedrze ułożenie 70-metrowego kobierca zajmuje ok. 5 godzin, w mniejszych parafiach to 2-3 godziny pracy - mówi P. Giertych.

Inicjatywa Fundacji "Orszak Trzech Króli" rozprzestrzenia się na całą Polskę. W ubiegłym roku kwietne dywany układały 32 parafie, m.in. w Szczecinie, Bydgoszczy, Zamościu, Olsztynie, Siemianowicach Śląskich, a także w podwarszawskim Józefowie i Otwocku. Na stronie internetowej www.bozecialo.info.pl znajdują się instruktażowy film, harmonogram prac i potrzebne do przygotowania dywanu materiały.

Dywan kwiatowy - instrukcja
Orszak Trzech Króli - oficjalny kanał

- Dla każdej parafii, która włączy się w inicjatywę kwiatowych dywanów, ufundowaliśmy śpiewniki na przyszły rok. Na naszym Facebooku prowadzimy także konkurs na najładniejszy ołtarz Bożego Ciała i zachęcamy mecenasów, by fundowali śpiewniki parafiom. Do tej pory otrzymało je ponad 230 wspólnot parafialnych - dodaje organizator.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama