Bóg chce posługiwać się człowiekiem i wydarzeniami, które na pozór mogą wydawać się błahe, po to, aby bezpiecznie przeprowadzić nas przez - zdawałoby się - beznadziejne sytuacje - mówił bp Wiesław Lechowicz w Świątyni Opatrzności Bożej.
Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji polskiej bp Lechowicz przewodniczył centralnej Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej w XIV Święto Dziękczynienia. Wcześniej odbyła się wirtualna pielgrzymka w miejsce tradycyjnego przejścia z pl. Piłsudskiego do Wilanowa, która otwierała co roku obchody święta. Pandemia - podobnie jak w ubiegłym roku - uniemożliwiła kontynuowanie tradycji pielgrzymowania na 12-kilometrowej trasie, ale wspólny Różaniec, prowadzony przez kustosza sanktuarium Opatrzności Bożej, pozwolił poczuć pielgrzymkową wspólnotę.
- Zawierzenie Panu Bogu oznacza przede wszystkim, że człowiek zdaje się na Jego wolę, nie stawia żadnych warunków, nie żąda gwarancji i nie wyznacza sposobów przychodzenia nam z pomocą. Niech każdy z nas zada sobie pytanie, na ile nie tylko wierzy w Bożą opatrzność, ale i wierzy jej - mówił w homilii bp Lechowicz, przywołując postacie sług Bożych kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej jako tych, którzy bezgranicznie zawierzyli Bożej opatrzności. - Bóg posłużył się nimi, aby poprowadzić nasz naród po krętych drogach historii ku niepodległości i wolności. Za nich szczególnie dziś modlimy się w kontekście ich beatyfikacji, która nastąpi w tej właśnie świątyni 12 września. W ich życiu jak na dłoni widać działanie Bożej opatrzności - kontynuował biskup, mówiąc o lekarzu, który nakierował Różę Czacką na posługę osobom niewidomym, oraz o szlaku pasterskiej posługi Prymasa Tysiąclecia, który wyznaczyło hasło: "Będziesz miłował" z nadpalonej kartki, przywianej wiatrem do Lasek z płonącej Warszawy. - Módlmy się, abyśmy i my przydali się Bogu w realizacji Jego planów, w odniesieniu do naszego życia, do naszych rodzin, w relacji do wspólnoty Kościoła i do Polski - naszego ojczystego domu. Niech Bóg pozwoli nam odkryć Jego wolę względem nas oraz doda sił do jej pełnienia - dodał delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji polskiej.
Po homilii wierni pod przewodnictwem bp. Lechowicza odmówili Akt Dziękczynienia i Zawierzenia. W darach ołtarza niesiono m.in. kosz z ponad 7 tys. intencji nadesłanych na XIV Święto Dziękczynienia, a delegacja górników z Kopalni Węgla Kamiennego "Piast" ofiarowała replikę tablicy strajkujących w kopalni, upamiętniającą wydarzenia z grudnia 1981 rokuk. Od 14 do 28 grudnia ponad tysiąc górników kopalni protestowało 650 m pod ziemią. Płyta upamiętniająca to znaczące wydarzenie na polskiej drodze do wolności zostanie 26 czerwca poświęcona i wmurowana w Panteonie Wielkich Polaków.
Od 12.00 do 19.00 można było zwiedzać Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Obchody zakończyły się o godz. 21.37 wspólnym śpiewaniem "Barki" - ulubionej piosenki św. Jana Pawła II.