W parafii Matki Bożej Królowej Polski 12 czerwca rusza cykl koncertów "Kultura na Górce". - Chcemy wskrzesić dawną tradycję, by Marymont na nowo stał się przestrzenią otwartą na twórców - mówi ks. Marcin Jurak MIC, proboszcz.
Wraz z początkiem czerwca w kościele Matki Bożej Królowej Polski na Marymoncie, pod hasłem: "Kultura na Górce", ruszy cykl koncertów, warsztatów, zajęć edukacyjnych, wystaw i konferencji. - To cykl wydarzeń kulturalnych, które mają wskrzesić dawną ideę, by marymoncka górka była przestrzenią dla kultury i sztuki. Chcemy tworzyć miejsce integrujące lokalną społeczność wokół wartości patriotycznych i chrześcijańskich, miejsce spotkania, dialogu i wymiany doświadczeń - mówi proboszcz ks. Marcin Jurak MIC.
Pierwszym kulturalnym wydarzeniem w ramach "Kultury na Górce", zaplanowanym na 12 czerwca na 19.30, będzie otwarty koncert historyczny "Od Sobieskiego do Wyszyńskiego: muzyczna historia Marymontu". Historia opowiedziana w 11 utworach - klasycznych i skomponowanych specjalnie na tę okazję - przedstawia siedem ważnych dla tego miejsca wydarzeń. Opowieść rozpoczyna rok 1693, kiedy król Jan III Sobieski nabywa nadwiślańską posiadłość i na cześć swojej żony Marii Kazimiery d’Arqiuen nazywa ją Marie Mont, czyli Góra Marii. Letnia rezydencja rodziny królewskiej została wybudowana na wzgórzu, na którym stoi dzisiejsza parafia. Miejsce to słynęło z polowań i hucznych uczt. Burzliwa historia marymonckiej górki w bardzo ścisły sposób splata się z historią Polski. Upadek polskiej państwowości doprowadza do upadku tego miejsca, a jego odnowienie i rozwój przypadają na lata odzyskania przez Polskę niepodległości.
Paweł Klin nie tylko prowadzi w parafii lekcje gry na gitarze, ale całą rodziną angażuje się w muzyczną posługę na niedzielnych Mszach św. Marta Marchlewska-WilczakCiekawostką jest, że w 1816 r. urząd Królestwa Polskiego powołuje w tym miejscu Instytut Agronomiczny - pierwszą w Polsce, a trzecią w Europie uczelnię rolniczą. Dokładniej 100 lat później pozostałość po dawnej wilii Sobieskich przejmuje Zgromadzenie Księży Marianów, tworząc "na górce" kaplicę. Co ciekawe, w latach 1918-1924 posługę kapelana wojskowego pełni tu bł. ks. Michał Sopoćko, późniejszy spowiednik św. s. Faustyny. Dzięki niemu kaplica zostaje rozbudowana i poświęcona imieniu Matki Bożej Królowej Korony Polskiej, świątynia staje się filią parafialnego kościoła bielańskiego. W 1966 r., w roku obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego, kard. Stefan Wyszyński dedykuje kościół Matce Bożej Królowej Polski oraz konsekruje świątynię. - W roku beatyfikacji chcemy podkreślić, że z błogosławieństwa Prymasa Tysiąclecia powstała dzisiejsza parafia - mówi proboszcz.
Historyczne fakty przybliżą lektor oraz wizualizacje, a utwory wykonane przez solistkę, orkiestrę i zespół pomogą przeżyć emocje związane z tymi wydarzeniami.
Koncert, organizowany przez Instytut Działalności Publicznej, parafię Matki Bożej Królowej Polski oraz firmę Adam Kędzierski Proculture, będzie retransmitowany w mediach społecznościowych parafii 15 sierpnia. W planach są także vlogi historyczne o Marymoncie, jesienny festiwal muzyki chrześcijańskiej pod patronatem św. Cecylii oraz koncerty muzyki poważnej "Chopin na Górce".
Parafia "na górce" to także miejsce otwarte na chrześcijańskich twórców. Szkołę śpiewu Soul Voice w zabytkowych podziemiach świątyni prowadzi wraz z mężem Małgorzata Hutek, a lekcje "Gitara i banjo" - parafianin Paweł Klin, zaangażowani także w projekt "Kultura na Górce" i muzyczną posługę w parafii. W planach są także spotkania dla kobiet z pasją, warsztaty pracy z ciałem oraz koncerty uwielbienia. - Poprzez działalność kulturalną chcemy pokazać twórcze oblicze Pana Boga, który stworzył nas, byśmy rozwijali swoje talenty. "Kultura na Górce" to także przestrzeń do spotkania z innymi twórcami - podsumowuje proboszcz.