Nowy numer 24/2021 Archiwum

Kwarantanna w Monastycznych Wspólnotach Jerozolimskich

U jednej z sióstr wykryto zakażenie koronawirusem. W związku z tym od 11 czerwca część wspólnoty objęto kwarantanną.

Siostry z Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich w Warszawie poinformowały o wykryciu zakażenia koronawirusem u jednej z nich. Przebywa ona w izolacji. Siostry, które miały z nią styczność, zostały objęte kwarantanną.

"Część z nas, oddzielona od pozostających w kwarantannie sióstr, nie jest nią objęta i w związku z tym może celebrować liturgię i prowadzić nasze codzienne życie. Kościół pozostaje otwarty, a zaplanowane wydarzenia “Święta Domu” odbędą się" - poinformowały siostry z Łazienkowskiej, prosząc o modlitwę.

 "»Nie lękajcie się!«. Jesteśmy pod Bożą opieką i troskliwą opieką sanepidu" - dodały.

W sercu Kościoła katolickiego Monastyczne Wspólnoty Jerozolimskie gromadzą w dwóch Instytutach braci i siostry, których szczególnym powołaniem jest tworzenie na "pustyni miast" oaz modlitwy, ciszy i pokoju.

Powstały w 1975 r. w kościele św. Gerwazego, jako wynik spotkania pomiędzy pragnieniem kard. François Marty, ówczesnego arcybiskupa Paryża, i propozycją o. Pierre-Marie Delfieux, duszpasterza akademickiego Sorbony, założyciela Wspólnot Jerozolimskich.

Istnieją obecnie w: Paryżu, Vézelay, Strasburgu, na Mont-Saint-Michel, w Brukseli, Florencji, Montrealu, Rzymie i w Warszawie, jak również w dwóch miejscach rekolekcyjnych: w Magdala, w Solonii oraz w Gamogna, w Toskanii. Monastyczne Wspólnoty Jerozolimskie, posiadając koloryt właściwy dla ich konkretnej sytuacji, żyją tym samym podstawowym charyzmatem życia braterskiego, modlitwy, pracy i przyjmowania "w sercu miast" i "w sercu świata", starając się jednak trwać zawsze "w sercu Boga".

Charyzmat ten kładzie szczególny nacisk na piękno liturgii, owej oazy pokoju, gdzie każdy - wieczorem, rano i w południe - może przyjść, zaczerpnąć i odpocząć w Bogu od wyczerpującego rytmu miasta.

W Warszawie Monastyczne Wspólnoty Jerozolimskie są obecne od 11 lat.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama