Jest niepewność, bo do sierpnia sytuacja epidemiczna może się zmienić, ale zapisy na warszawskie pielgrzymki na Jasną Górę ruszą 1 lipca. Z pielgrzymowania zrezygnowała w tym roku tylko jedna. Gdzie i jak się zapisać?
Pielgrzymi już niecierpliwie wyczekują powrotu na pątniczy szlak do jasnogórskiej Madonny. W ubiegłym roku z powodu pandemii warszawskie sierpniowe pielgrzymki miały symboliczny charakter albo zostały odwołane. Miejmy nadzieję, że w tym roku pandemia nie pokrzyżuje planów i tysiące piechurów bez przeszkód wyruszą z Warszawy do Częstochowy.
Poniżej informujemy, jak i gdzie zapisać się na pielgrzymki. W publikowanym przez nas co roku informatorze jest sporo zmian: jedna z pielgrzymek nie odbędzie się, inna zmieniła nazwę, a jeszcze inne prowadzą zapisy wyłącznie elektroniczne. Warto też zwrócić uwagę na limity uczestników.
W przypadku chętnych na pielgrzymkę rolkową liczy się refleks: lista chętnych otwiera się o północy i zapełnia w ciągu kilku godzin. Tym, którzy zaśpią, pozostaje lista rezerwowa.
41. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna (5-14 sierpnia)
Idą w niej nie tylko studenci, ale też Pielgrzymka Żołnierzy oraz grupa rowerowa. Wyruszy sprzed kościoła akademickiego na Krakowskim Przedmieściu 5 sierpnia pod hasłem: "Obyś na nowo rozpalił charyzmat". Grupa rowerowa wystartuje 10 sierpnia sprzed bazyliki katedralnej, przy ul. Floriańskiej 3.
Na WAPM zapisać się można od 1 lipca, w tym roku wyłącznie elektronicznie. Zapisy do grupy rowerowej już trwają, poprzez formularz na: pielgrzymkirowerowe.com.pl. Zgodnie z obecnymi zasadami sanitarnymi, może wziąć w niej udział maksymalnie 300 osób niezaszczepionych przeciwko COVID-19. Bez żadnych limitów mogą się na nią zapisać osoby w pełni zaszczepione.
Podczas wędrówki będzie obowiązywał reżim sanitarny. Noclegi przewidziane są wyłącznie w namiotach. W tym roku będzie można zapisać się tylko na całą pielgrzymkę, a możliwość dojazdu przewiduje się jedynie przez pierwsze dni. Nie będzie odwiedzin na trasie, jak również dołączania "tylko na weekend".
WAPM towarzyszy pielgrzymka duchowa. Szczegóły na: wapm.waw.pl.
Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych
Ze względów epidemicznych jej organizator - Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej - w tym roku odwołał pielgrzymkę, która tradycyjnie 5 sierpnia wyruszała z kościoła św. Józefa przy ul. Deotymy.