Nowy numer 30/2021 Archiwum

Pallotyni najlepsi w szachach

Zakończyły się XX Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w szachach klasycznych. Podium zdominowali pallotyni.

Zawody odbywały się od 5 do 10 lipca w Metropolitalnym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Rozegrano 9 rund tzw. systemem szwajcarskim. Startowała jak dotychczas rekordowa liczba 32 zawodników: 27 księży, 2 siostry zakonne, 2 diakonów i 1 kleryk.

Zwycięzcą XX Mistrzostw Polski Duchowieństwa w szachach klasycznych został ks. Sławomir Pawłowski SAC z KUL, który wykłada także w pallotyńskim seminarium w Ołtarzewie. Wicemistrzem Polski został ks. Mirosław Mejzner SAC - rektor tego seminarium. Trzecie miejsce zajął ks. Stanisław Bąk z archidiecezji przemyskiej.

Nagrodę za najpiękniejszą partię otrzymał ks. Wojciech Sola z diecezji tarnowskiej. Nagrodę fair play przyznano ks. Markowi Januszewskiemu z diecezji toruńskiej za sportową postawę względem chorego rywala.

W klasyfikacji drużynowej (łącznie z wynikami zawodów w szachach szybkich i błyskawicznych, rozegranymi 15 i 16 lutego 2021 w Konstancinie-Jeziornej) 1. miejsce zajęli księża pallotyni, 2. miejsce - księża z diecezji siedleckiej, a 3. miejsce - księża misjonarze św. Wincentego à Paulo.

Patronat honorowy nad rozgrywkami objęli m. in. abp Józef Kupny - metropolita wrocławski oraz ks. Edward Pleń SDB - Krajowy Duszpasterz Sportowców. Fundatorami pucharów byli m. in. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda, Marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. 

Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa odbywają się od 2002 r. Są one zaliczane oficjalnie przez Polski Związek Szachowy do grupy branżowych mistrzostw Polski. Ich pomysłodawcą jest ks. Stanisław Dębowski (Godów-Kałków, diecezja radomska). Obecnie dyrektorem mistrzostw jest ks. Krzysztof Domaraczeńko (Czeremcha, diecezja drohiczyńska).

Najbliższe mistrzostwa w szachach szybkich i błyskawicznych odbędą się w Konstancinie-Jeziornej, w pallotyńskim Centrum Animacji Misyjnej od 28 lutego do 1 marca 2022 r., a w szachach klasycznych od 4 do 9 lipca 2022 r. w opactwie benedyktyńskim w Tyńcu. Zapisy oraz inne informacje na oficjalnej stronie mistrzostw: smpd.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama