Nowy numer 30/2021 Archiwum

UKSW ma swoją Gwardię Uniwersytecką

Swoją działalność na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego rozpoczęła Gwardia Uniwersytecka. To pierwsza tego typu jednostka w Polsce.

Uroczyste zaprzysiężenie pracowników Gwardii Uniwersyteckiej odbyło się w auli Jana Pawła II na kampusie Dewajtis. Ślubowanie gwardzistów poprzedziła Msza święta pod przewodnictwem rektora UKSW.

- Kilka miesięcy temu podjęliśmy decyzję o powstaniu Gwardii Uniwersyteckiej. Na czele tej inicjatywy stanął komendant, prof. Zbigniew Mikołajczyk, któremu za to zaangażowanie pragnę podziękować. Cieszę się, że tą wyjątkową uroczystość rozpoczynamy Mszą świętą. Jesteśmy uczelnią, która w swojej codziennej pracy kieruje się wartościami wyznawanymi przez naszego Patrona, kard. Stefana Wyszyńskiego - powiedział ks. prof. Ryszard Czekalski na początku liturgii.

Gwardia Uniwersytecka UKSW to jednostka, do której zadań należy m.in. utrzymanie porządku w obiektach i na terenie Uniwersytetu, dbałość o bezpieczeństwo wspólnoty akademickiej, ochrona uczestników wydarzeń uczelnianych oraz współpraca ze służbami technicznymi. Członkowie Gwardii będą przeprowadzać szkolenia z zakresu bezpieczeństwa dla pozostałych pracowników UKSW oraz zajmą się organizacją praktyk dla studentów uczelni.

Nadzór na działalnością Gwardii sprawuje komendant, który jest bezpośrednim przełożonym wszystkich gwardzistów, pracowników i stażystów jednostki. Jest nim dr hab. Zbigniew Mikołajczyk, pełnomocnik rektora ds. bezpieczeństwa. - Dzisiejszy dzień to nasze wyjątkowe święto - podkreślił, zapewniając: - Postaramy się, aby jak najlepiej realizować zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa wspólnocie akademickiej czy podnoszeniem kwalifikacji zawodowych.

Gwardia UKSW liczy ponad 40 osób, zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Podczas uroczystości w auli Jana Pawła II członkowie nowej jednostki otrzymali z rąk rektora UKSW akty mianowania. - Powstanie Gwardii jest dla Uniwersytetu momentem historycznym - powiedział rektor UKSW, zwracając się do nowo powołanych gwardzistów. - Poprzez akt ślubowania stajecie się członkami wspólnoty UKSW - dodał ks. prof. Czekalski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama