Nowy numer 38/2021 Archiwum

Oddychające miasto

Tysiąc drzew na Mokotowie, oddychające chodniki i ogrody deszczowe. Wyniki 8. edycji budżetu obywatelskiego pokazują jedno: mieszkańcy chcą przede wszystkim zielonej stolicy.

Już po raz 8. warszawiacy zdecydowali, na co przeznaczyć część pieniędzy z budżetu miasta. W głosowaniu nad budżetem obywatelskim wzięło udział 93 539 osób. Mieszkańcy wybrali do realizacji łącznie 348 projektów - 17 ogólnomiejskich i 331 dzielnicowych.

Zwycięskie projekty zostały ogłoszone podczas uroczystej gali, która odbyła się 15 lipca w Pałacu Kultury i Nauki. Projekty, które zostaną zrealizowane w 2022 r., dotyczą w zdecydowanej większości pomysłów związanych z miejską zielenią i ekologią, m.in. nasadzenia nowych drzew, krzewów i żywopłotów, zerwania starego betonu i przekształcenia go w powierzchnię aktywnie czynną, budowy nowych parków na Starym Rembertowie i Okęciu oraz sadzenia roślinności przyjaznej ptakom. Najwięcej nowych drzew przybędzie na Mokotowie - wzdłuż al. Wilanowskiej i Niepodległości zostanie posadzonych aż tysiąc, mieszkańcy Bielan chcą z kolei zalesiać obszar przy metrze Słodowiec, sadząc 500 drzew, a Białołęki - ratować stare dęby.

Ciekawą ekologiczną inicjatywą są oddychające chodniki, pochłaniające zanieczyszczone powietrze, które ostaną zamontowane przy ul. Puławskiej, oraz ogrody deszczowe, zatrzymujące wodę w glebie, na Ursusie i w Wesołej.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama