Nowy numer 38/2021 Archiwum

Kard. Nycz: W czasie powstania Bóg nie opuścił walczących mieszkańców stolicy

Metropolita warszawski przewodniczył Mszy św. polowej przed pomnikiem "Polegli Niepokonani" na wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawy.

Przed pomnikiem "Polegli Niepokonani" na wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawy odbyły się uroczystości upamiętniające 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Po modlitwie międzyreligijnej w intencji poległych żołnierzy i ofiar cywilnych powstania, apelu poległych i złożeniu wieńca przez delegacje przed pomnikiem "Polegli Niepokonani", została odprawiona Msza św. polowa, której przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Liturgię koncelebrował administrator apostolski Ordynariatu Polowego abp Józef Guzdek oraz kapelani ordynariatu polowego.

- Przychodzimy, aby dziękować Bogu za tę wielką ofiarę ich życia i wielkie świadectwo miłości do Warszawy i ojczyzny, które dali w czasie tamtych pamiętnych dni - powiedział w homilii kard. Nycz. Dodał, że wiedza "o Powstaniu Warszawskim potrzebna jest nie tylko młodzieży, ale także współczesnemu pokoleniu dorosłych Polaków".

Zaznaczył, że Bóg, który stworzył człowieka, zawsze otacza go swoją opieką. - W Starym Testamencie czytamy, jak Izraelitów, którzy wyszli z niewoli egipskiej, Bóg karmił na pustyni manną, która była zapowiedzią tego pokarmu, który dał nam Jezus Chrystus, czyli Eucharystii - chleba, którym jest On sam. Prawdziwy Bóg i prawdziwy człowiek, karmi nas swoim ciałem, żeby budować mistyczne ciało, którym jest Kościół, którym my jesteśmy - powiedział kard. Nycz.

Podkreślił, że także "w czasie Powstania Warszawskiego Bóg nie opuścił walczących mieszkańców stolicy". - W daniach powstańczych kapelani sprawowali Eucharystie i udzielali komunii św. powstańcom, karmiąc ich Ciałem Pańskim - powiedział metropolita warszawski. Jak dodał - wierzymy, że dziś są uczestnikami tej chwały i radości, których zapowiedzią jest każda Eucharystia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama