Rolniczo-sadowniczy sezon w tym roku nie był łatwy. Ale i tak jest za co dziękować.
Pogoda w tym roku upraw nie dopieszczała. Nie sprzyjały im ulewne deszcze, grad czy upały. Mimo to rolnicy i sadownicy szykują dożynkowe wieńce, chcąc podziękować Bogu za tegoroczne plony.
W archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej diecezjalne dożynki odbędą się w ostatnią sierpniową niedzielę.
Centrum Kultury Wilanów i Parafia św. Elżbiety w Powsinie zapraszają na Powsińskie Dożynki 2021, które odbędą się 29 sierpnia w plenerach Domu Pracy Twórczej w Powsinie przy ul. Ptysiowej 3.
O 11.30 ruszy kolorowy, rozśpiewany i wystrojony w regionalne stroje ludowe korowód z wieńcami dożynkowymi. Zostaną one złożone przed ołtarzem polowym na tyłach sanktuarium Matki Bożej Tęskniącej (ul. Przyczółkowa 29), gdzie o godz. 12 zostanie odprawiona plenerowa Msza św. dziękczynna za tegoroczne plony.
Po niej odbędą się występy folklorystyczne zespołów: Powsinianie, Radosna, Grupa 30+ oraz Wilanowskiej Orkiestry Dętej, a także zespołów ludowych z Kurpiowszczyzny, Zamojszczyzny i Jasła. Na gości będą czekały stoiska z rękodziełem artystycznym. Dla dzieci przygotowano przedstawienie teatralne oraz animacje, a na koniec - o godz. 19 zaplanowano - „potańcówkę na dechach”.
Tego samego dnia w Poświętnem świętować będą też rolnicy i sadownicy z diecezji warszawsko-praskiej. Dożynki organizują wspólnie: diecezja, powiat i urząd gminy.
O godz. 11 bp Romuald Kamiński będzie witał delegacje dożynkowe, a w samo południe będzie przewodniczył Mszy św. w kościele św. Jana Chrzciciela i św. Wojciecha Biskupa i Męczennika (ul. Jana Pawła II 20).
Po niej na placu przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym odbędzie się część artystyczna. Na scenie wystąpią: Orkiestra Powiatu Wołomińskiego, zespoły folklorystyczne, kapele ludowe i przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich.
Dla dzieci przygotowano zabawy i konkursy z nagrodami. Będzie można poznać pszczelą rodzinę, popróbować tkania na krosnach i posmakować domowych specjałów.
O godz. 16.15 nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy (czeka co najmniej 9 nagród finansowych).
W specjalnie przygotowanym miasteczku medycznym będzie można zaszczepić się przeciwko koranowirusowi szczepionkami Pfizer i jednodawkową Johnson & Johnson. Ci, którzy jeszcze nie zdążyli dopełnić obowiązku spisu powszechnego, będą mogli tego dokonać w budynku szkolnym, korzystając z pomocy asystentów.
Dożynki zakończą się występem Zespołu Bobi o godz. 20 oraz zabawą taneczną.
- Poświętne jest gminą typowo rolniczą, a dożynki to jedne z najpiękniejszych świąt, podczas których doceniamy całoroczny trud rolników i ich pracę - mówi Agnieszka Gryglas, sekretarz gminy Poświętne, zapraszając na sierpniową uroczystość.