Tydzień po beatyfikacji bł. matki Czackiej i kard. Wyszyńskiego, 18 września w podwarszawskich Laskach miało miejsce uroczyste dziękczynienie za dar beatyfikacji połączone z Ogólnopolską Pielgrzymką Osób Niewidomych i Słabowidzących.
- Na tym polegała ta różnica w podejściu do kwestii osób niewidomych, która była za jej czasów i stała się pewnym odkryciem dla rzeczywistości w Polsce i równocześnie stała się praktyką pracy w tym miejscu, a następnie na wzór Lasek w wielu innych ośrodkach - żeby uzdalniać niewidomych do normalnego życia - dodał.
Kardynał, zwracając uwagę, że niewidomi zaangażowali się w posługę podczas liturgii słowa, podkreślił, iż niektóre rzeczy niewidomi potrafią robić "dużo lepiej niż widzący". - I to właśnie w waszym pielgrzymowaniu, w tym zetknięciu podczas tegorocznej pielgrzymki z matką Różą Czacką, trzeba zaznaczyć i zauważyć, że to jest efekt jej świętości, która została uznana przez Kościół i wyniesiona na ołtarze - podkreślił kardynał.
W homilii kard. Kazimierz Nycz przypomniał zasługi matki Czackiej dla środowiska osób niewidomych oraz tworzenie środowiska otwartego na osoby poszukujące łaski wiary. Agata Ślusarczyk /Foto GośćDrugim odkryciem Dzieła Lasek, zdaniem kard. Nycza, jest dostrzeżenie i otwarcie się na osoby "niewidome na duszy". - Laski w czasach przedwojennych, powojennych i za czasów ks. prymasa Wyszyńskiego były środowiskiem - można powiedzieć bez większej przesady - katolicyzmu polskiego, intelektualnego, pogłębionego, który daleko promieniował poza archidiecezję warszawską - powiedział kard. Nycz.
Podkreślił jednocześnie, że dziękując za jej życie i jej beatyfikację, nie wolno o tym zapomnieć. - Ponieważ ta atmosfera otwarcia i dialogu wtedy jest prawdziwa, kiedy dialog, dyskusja i rozmowa opierają się na prawdziwych źródłach, jak Pismo Święte, nauka Kościoła i rozum - wymienił kaznodzieja, dodając, że bazowanie tylko na własnym doświadczeniu w dyskusji może ją sprowadzić na manowce. - Potrzeba nam na przykładzie Lasek wracać do tych prawdziwych źródeł życia Kościoła, działania Kościoła i apostolstwa Kościoła - dodał.
Na koniec życzył, by Laski za wstawiennictwem bł. matki Czackiej coraz bardziej stawały się środowiskiem otwartym dla ludzi niewidomych i niedowidzących w duchu przygotowywania ich samodzielności, żeby były środowiskiem, gdzie świeccy z siostrami i duchownymi wzorowo współpracują, robiąc coś wspólnie dla tego dzieła. - Żeby było to także środowisko otwarte kreatywnie i twórczo na osoby, które pragną poszukiwać łaski wiary, szukając wzroku duchowego w mądrej rozmowie i mądrym spotkaniu - zakończył kardynał.
Wcześniej uczestnicy pielgrzymki wysłuchali konferencji "Dwie drogi, jedna świętość" ks. Andrzeja Gałki, a po Mszy św. konferencję o duchowej sylwetce matki Czackiej wygłosiła s. Alberta Chorążewska FSK.