Nowy numer 09/2024 Archiwum

Prymas schodzi z pomnika. Książki dla czytelników

Mąż stanu, interreks, głos narodu w czasach, gdy wielu tego głosu było pozbawionych. Za posągową postacią stoi błogosławiony, który podpowiada nam, jak na co dzień żyć święcie.

Ksiądz Jerzy Jastrzębski, wykładowca Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie, od wielu lat badający życie i nauczanie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, pisze: „To książka o Prymasie Tysiąclecia dla ludzi, którzy dotąd o nim nie słyszeli, którzy urodzili się po jego śmierci i którym Prymas wydaje się postacią niemal mityczną, postacią jedynie z obrazka, a więc z innej epoki”.

W jego książce „Bł. kard. Stefan Wyszyński. Prymas do odkrycia” błogosławiony - jak ojciec nie tylko całego narodu, ale poszczególnych ludzi - radzi jak mądrze żyć.

Wiecznie spieszącym się podpowiada, jak dzielić czas między modlitwę, pracę i odpoczynek. Zwaśnionym i zaangażowanym w publiczne spory, począwszy od tych politycznych, a skończywszy na dyskusjach o epidemii, przypomina: „Rozmawiaj z każdym językiem miłości”.

Zmęczonym życiowymi trudnościami zwraca uwagę, że mimo wielu trudności (narodziny w okresie zaborów, wczesna śmierć matki, choroby, dwie wojny światowe, uwięzienie przez gestapo, a potem przez władze PRL, ciągła inwigilacja) zawsze powtarzał: „Ciągnę nie własnymi siłami”. I wszystko zawierzał Maryi.

Dla czytelników mamy 3 egzemplarze książki, ufundowane przez Wydawnictwo Esprit z Krakowa.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy