Nowy numer 42/2021 Archiwum

"Nie lękajcie się!". Maturzyści z pielgrzymką na Jasnej Górze

Młodzi z archidiecezji warszawskiej powierzyli Matce Bożej Jasnogórskiej egzaminy maturalne, swoje plany, marzenia i przyszłość.

W poniedziałek młodym towarzyszył m.in. biskup pomocniczy Michał Janocha, we wtorek - bp Rafał Markowski. Obydwaj odprawiali dla maturzystów z Warszawy Mszę św. w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej. Na zakończenie wypowiedzieli Akt Zawierzenia Matce Bożej maturzystów archidiecezji warszawskiej. Wcześniej maturzyści mieli okazję pomodlić się, a chętni także wyspowiadać się. Po Mszy Świętej był czas na zwiedzanie jasnogórskiego klasztoru.

Bp Markowski, zwracając się do maturzystów, podkreślał:

- Pamiętajcie, że w życiu religijnym przymusu być nie może. Wiara może się rozwijać tylko wtedy, kiedy człowiek naprawdę tego pragnie. Taka jest natura życia religijnego - tłumaczył maturzystom bp Markowski. - Wkraczając w dorosłe życie, zaczynacie pytać o sens życia: po co to wszystko? Przed tym pytaniem nikt nie ucieknie - zwrócił uwagę, przekonując, że "pytanie o sens powraca jeszcze mocniej, kiedy stajemy przed dylematem cierpienia, które dotyka nas lub naszych bliskich”. - Każdy musi sobie sam odpowiedzieć, jaki jest fundament, na którym chce budować swoje życie - dodał.

Bp Markowski podkreślił, że maturzyści stają wobec fundamentalnych decyzji życia. 

- Te decyzje dotyczące matury, wyboru studiów, przyszłości - takie są, trzeba je przemyśleć i przemodlić - mówił.

Podzielił się też z młodymi refleksją ze spotkań z ludźmi, którzy czasem żałują swoich wyborów:

- Nauczyliśmy się podejmować decyzje szybko, w biegu, ale czasu się nie cofnie. Na tym polega dojrzałość człowieka, że potrafi swoje decyzje przemyśleć i przemodlić. Zostawić je w rękach Matki Bożej, która poprowadzi was po dobrych drogach życia - mówił.

Pierwsza grupa maturzystów m.in. z warszawskich Bielan, Ochoty, Woli, Żoliborza, Wilanowa i Ursynowa, a także z Czerska, Kampinosu, Piaseczna, Warki i Konstancina-Jeziorny przyjechała do sanktuarium 4 października. Druga grupa młodzieży m.in. ze Starówki, Śródmieścia, Mokotowa i Ursusa oraz z podwarszawskich miejscowości (Brwinów, Grodzisk Mazowiecki, Pruszków, Raszyn, Grójec i Tarczyn) zameldowała się na Jasnej Górze 5 października. W sumie to ok. 2 tys. uczniów klas maturalnych.

W zeszłym roku szkolnym ze względu na pandemię COVID-19, pielgrzymka maturzystów z archidiecezji warszawskiej nie odbyła się w zwykłej formule. W marcu 2021 w intencji maturzystów modlili się na Jasnej Górze bp Michał Janocha i księża z wydziału duszpasterstwa dzieci i młodzieży warszawskiej kurii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama