Nowy numer 42/2021 Archiwum

Czas zmienić bieg. Wystawa o rowerach w CNK

To prawdziwa gratka dla miłośników rowerów. W Centrum Nauki "Kopernik" będzie można zobaczyć historyczne jednoślady i przejechać się nietypowymi konstrukcjami, np. o kwadratowych kołach.

Centrum Nauki „Kopernik” w Warszawie o d 16 października rusza z nową wystawą czasową pt. „Rowery”. Znajdzie się na niej wyjątkowa kolekcja jedno- i wielośladów, ukazująca ich historię, od opatentowania pierwszego bicykla w 1817 r., po nowoczesnego Lunartica. Będzie można poznać ich budowę, zasady działania, począwszy od najstarszych aż po współczesne, wykorzystujące nowe technologie i cieszące oko nowoczesnym wyglądem.

Zwiedzający dowiedzą się, jak radzono sobie z jazdą pod górę, zanim wymyślono przerzutki, jak udoskonalano napęd, żeby uzyskiwać coraz większe prędkości, i jak dbano o bezpieczeństwo, usprawniając hamulce.

Zobaczą rowery wykonane z nietypowych materiałów: drewna, kartonu, bambusa, stopu magnezowego czy tworzywa sztucznego PVC oraz takie, w których zastosowano oryginalne rozwiązania konstrukcyjne, np. hamowanie plecami. Będzie można odbyć podróż w czasie i obejrzeć, jak na przestrzeni 200 lat zmieniły się akcesoria rowerowe: lampy, dzwonki, pedały, pompki, zamki…

Dzięki ekspozycji będzie można spojrzeć na jazdę na rowerze z perspektywy czysto naukowej. Poznać zasady fizyki, wykorzystywane w konstrukcji rowerów, a nawet zbadać – za pomocą specjalnych okularów – naprężenie ram. Zwiedzający zwrócą uwagę na zjawisko fotoelastyczności i dowiedzą się, jak jest wykorzystywane w badaniach i testowaniu konstrukcji rowerowych.

Jak to z wystawami w Centrum Nauki „Kopernik” bywa, będzie można nie tylko podziwiać rowerowe eksponaty, ale również je wypróbować.

Przy sprzyjającej pogodzie zwiedzający będą mogli na patio przejechać się wybranymi modelami. I przekonać się, że jazda na bicyklu, którego przednie koło ma 130 cm średnicy, nie należy do łatwych, podobnie jak zachowanie równowagi na trzyosobowym tandemie. Na świeżym powietrzu będzie można też przetestować rower, którym steruje się jak żaglówką oraz pojazd z odwróconym sterowaniem.

Wystawa w CNK będzie otwarta do 28 lutego 2022 r. Centrum jest czynne od wtorku do piątku od godz. 9 do 18 oraz w weekend od godz. 9 do 19.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama