Nowy numer 18/2024 Archiwum

W archidiecezji warszawskiej zapłonęły pierwsze synodalne świece

- Nawet jedna płonąca świeca może zapalić tysiące i miliony zgaszonych. A tysiące i miliony zgaszonych świec nie są w stanie zapalić nawet jednej - mówił symbolicznie o synodalnej odnowie bp. Piotr Jarecki, podczas inauguracji diecezjalnego etapu XVI Synodu Biskupów.

W archidiecezji warszawskiej spotkania synodalne odbędą się w każdej parafii. Dyskusja będzie opierała się na 10 zagadnieniach, zaproponowanych przez sekretariat generalny synodu w Rzymie.

Biskup Piotr Jarecki prosił, żeby z zaproponowanych problemów wybrać te, które dotyczą poszczególnych parafii i dodać do listy również inne tematy, którymi żyją parafianie. Po modlitewno-dyskusyjnych spotkaniach powstaną ich pisemne podsumowania, które następnie trafią do księży dziekanów.

Dziekan wraz z duszpasterzem młodzieży przygotuje syntezę dekanalnej konsultacji. Na podstawie tych dokumentów przeprowadzone zostaną konsultacje podczas kolędowego spotkania w dekanatach, w czasie których biskupi spotkają się z duchownymi, jak i świeckimi przedstawicielami parafialnych zespołów synodalnych. Następnie podsumowania z dekanatów zostaną przekazane do diecezjalnego sekretariatu synodu, gdzie na ich podstawie będzie opracowany diecezjalny dokument, przekazany następnie do sekretariatu Episkopatu Polski. 

Żeby umożliwić szeroki udział wszystkim chętnym, oprócz spotkań synodalnych w parafiach oraz różnych środowiskach kościelnych i świeckich, odbędzie się pięć spotkań ogólnodiecezjalnych, na które "zaproszeni są wszyscy bracia i siostry mieszkający na terenie naszej archidiecezji".

Na zakończenie Eucharystii kard. Kazimierz Nycz wręczył symboliczne zapalone świece z logo synodu trzem odpowiedzialnym za prace synodalne w archidiecezji warszawskiej: ks. Matteo Campagnaro, Beacie Chojnackiej oraz Piotrowi Szularowi. Takie same świece otrzyma każda parafia w archidiecezji warszawskiej z prośbą, żeby płonęły podczas parafialnych spotkań synodalnych, przypominając uczestnikom, że gromadzą się w imię Chrystusa, w obecności Ducha Świętego.

- Podczas prac synodalnych módlmy się, żeby cały proces rozpalił płomień wiary i zaangażowania w misję Kościoła. By zapłonął on w sercach jak największej liczby naszych sióstr i braci. Bo nawet jedna płonąca świeca może zapalić tysiące i miliony zgaszonych. A tysiące i miliony zgaszonych świec nie są w stanie zapalić nawet jednej - prosił bp. Jarecki, modląc się do Matki Bożej, Królowej Polski o wsparcie prac synodalnych.

Po Mszy św. przed grobem bł. kard. Stefana Wyszyńskiego uczestnicy modlili się także o jego wstawiennictwo.

Rozpoczynający się synod odbędzie się w trzech etapach: diecezjalnym, kontynentalnym i powszechnym. Zakończy się zgromadzeniem biskupów w Watykanie w październiku 2023 r.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy