Dekalog księdza Jerzego

W przeddzień 37. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu otwarto plenerową wystawę, opisującą najważniejsze wartości, jakimi kierował się w życiu błogosławiony.

Nawiązując do 37. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego, ks. Marian Janus zaznaczył, że w każdy trzeci poniedziałek października przy grobie błogosławionego gromadzą się na modlitwie kapłani, którzy wraz z ks. Jerzym odbywali służbę wojskową. - Modlimy się o jego kanonizację, ale także byśmy umieli wpisać w nasze życie to dobro, które ona wpisał - żyć Ewangelią i nauczaniem Chrystusa. To jest przesłanie dla nas wszystkich, byśmy realizując nasze powołanie na różnych drogach, trwali zawsze w jedności z Chrystusem - dodał.  

Adam Nowosad, świadek w procesie beatyfikacyjnym ks. Jerzego i jego przyjaciel zwrócił uwagę, że kapelan "Solidarności" odpowiedział na wezwanie Jana Pawła II, by Duch Święty odnowił oblicze tej ziemi. - Ksiądz Jerzy zgromadził w kościele na Żoliborzu tysiące, dziesiątki tysięcy, potem setki tysięcy ludzi, którzy oddziaływali na rzeczywistość ówczesnej Polski. Tak zapewne rozpoczął się proces przemian, o których dzisiaj mówimy, że odmieniły nasz ustrój - powiedział A. Nowosad. Świadek życia ks. Jerzego przyznał, że spotkanie z błogosławionym odmieniło także jego życie. - Narastało poczucie zagrożenia, ksiądz Jerzy zapytał, czy nie potrzebuję spowiedzi, by na wypadek aresztowania czuć się mocniejszym. Skorzystałem z tej propozycji. To była niezwykła spowiedź z całego życia, zakończona przytuleniem. Od tego momentu zaczęło się coś dziać, co stopniowo odmieniało moje życie. Po latach zrozumiałem, że trzeba na serio ks. Jerzego "przytulić", czyli wziąć do serca jego naukę i ją stosować - mówił świadek, przypominając główne przesłanie męczennika, by być człowiekiem wolnym od "lęku, zastraszenia, a przede wszystkim żądzy odwetu i przemocy".

Paweł Kęska z Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki zwrócił uwagę, na dynamicznie rozwijający się kult błogosławionego męczennika za granicą. - Kult bł. ks. Jerzego obecny jest w ponad 530 miejscach na świecie i ponad tysiącu miejscach w Polsce. Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki przed pandemią odwiedzało ok. 60 tys. pielgrzymów rocznie, z czego 15 tys. to pielgrzymi m.in.: z Francji, Włoch, Hiszpanii, południowej Azji, południowej i północnej Ameryki - mówił P. Kęska, dodając, że grób męczennika odwiedzają ważne osobistości, ostatnio wizytę na Żoliborzu złożył np. prezydent Niemiec Joachim Gauck.

Wystawa "Dekalog księdza Jerzego” to 22 plansze opisujące najważniejsze wartości, jakimi kierował się w życiu błogosławiony, opowiadające jednocześnie jego historię. Ekspozycja po praz pierwszy została zaprezentowana w Rzymie w grudniu 2019 r. Na Żoliborzu będzie można ją oglądać do połowy listopada.

 

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..