- Jestem wzruszony, bo prymas Stefan Wyszyński to bohater naszych czasów. (…) Ta wystawa to nie tylko zapis jego biografii, ale też naszej historii, której kardynał był świadkiem, uczestnikiem i kreatorem - powiedział marszałek Tomasz Grodzki, otwierając 27 października w Senacie wystawę poświęconą nowemu błogosławionemu.
Ekspozycję zorganizowano w ramach obchodów roku poświęconego Prymasowi Tysiąclecia, ustanowionego na mocy uchwały Senatu. Marszałek Tomasz Grodzki przypomniał, że w 2021 r. przypada też 120. rocznica urodzin i 40. śmierci prymasa, a 12 września odbyła się jego beatyfikacja, którą izba również uczciła okolicznościową uchwałą.
W uroczystości otwarcia wystawy wzięli udział nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, abp metropolita warszawski Kazimierz Nycz i wielu senatorów.
Marszałek Senatu nazwał kard. Wyszyńskiego "niekwestionowanym autorytetem moralnym". - Jako sygnatariusz listu z 1965 r. biskupów polskich do biskupów niemieckich ze znamiennymi słowami: "Udzielamy wybaczenia i prosimy o nie" prymas Wyszyński dał wyraz nie tylko chrześcijańskiemu miłosierdziu, ale także pokazał, że jest wizjonerem i mężem stanu. (...) Dzięki jego niezłomności przetrwaliśmy trudne czasy reżimu totalitarnego, zachowując tożsamość i wiarę, by entuzjastycznie powitać pontyfikat św. Jana Pawła II - podkreślił marszałek Senatu. - Niech dziś, tak jak przed laty, prymas Stefan Wyszyński będzie dla nas drogowskazem, siłą i nadzieją - dodał.
Ekspozycja składa się z 22 plansz prezentujących zdjęcia prymasa, wyjątkowe chwile z jego życia i różne związane z nim wydarzenia. Fotografie pochodzą m.in. ze zbiorów Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Archiwum Archidiecezji w Kolonii i Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.