Nowy numer 48/2021 Archiwum

Wzór dla każdego. Rok św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego

Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi rozpoczęło świętowanie 200. rocznicy urodzin swojego założyciela.

Juliusz Słowacki, który zmarł na jego rękach, miał dwie wizje: pierwsza dotyczyła wstąpienia na tron papieski Słowianina. Druga - powszechnego kultu i aureoli świętości wokół głowy swojego przyjaciela Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Obydwie się sprawdziły.

Zygmunt Szczęsny Feliński (1822-1895) przeszedł do historii jako arcybiskup metropolita warszawski, zesłaniec w głąb Rosji, założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, duszpasterz ludu wiejskiego w Dźwiniaczce, pisarz ascetyczny.

- W roku 200-lecia narodzin naszego założyciela chcemy przede wszystkim sięgać do źródeł, czyli do pism, które po sobie zostawił, szczególnie do „Listów ascetycznych” pisanych z wygnania. W nocy z 21 na 22 listopada na Jasnej Górze chcemy dziękować za dzieło jego życia, a we wrześniu przyszłego roku uczestniczyć w rekonsekracji kościoła w Dźwiniaczce w diecezji lwowskiej, gdzie arcybiskup przebywał przez ostatnich 13 lat swojego życia - zapowiada s. Janina Kierstan, przełożona generalna zgromadzenia.

Przy współpracy Fundacji AVE powstaje również oratorium pt. „Mówiono o nim, że przegrał...”. Cykl spotkań przygotowywany jest także przez Muzeum Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, mieszczące się w skrzydle domu generalnego zgromadzenia, przy ul. Żelaznej 97.

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama