Samarytanie w mundurach

Ciepła zupa, wełniane skarpety, termosy i koce są już gotowe. Po raz 7. Straż Miejska w ramach wspólnej akcji z Caritas Polska "Trochę ciepła dla bezdomnego" zawiezie je najbardziej potrzebującym.

Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydent Warszawy, podkreśliła, że miasto na pomoc osobom znajdującym się w kryzysie bezdomności przeznacza rocznie 19 mln zł. - Są to zarówno działania profilaktyczne, jak i pomoc osobom znajdującym się już na ulicy - mówiła. Dodała, że w Warszawie znajduje się ponad 1,5 tys. miejsc schronienia dla osób w kryzysie bezdomności oraz kilkadziesiąt  dodatkowych miejsc interwencyjnych. Miasto dysponuje także punktami wydawania posiłków, ogrzewalniami, w każdej dzielnicy działają także streetworkerzy oraz uliczni medycy.

Wiceprezydent dodała, że od kilku miesięcy miasto wraz z organizacjami pozarządowymi prowadzi prace nad Kartą Praw Osób Bezdomnych. - Tworzymy mapę drogową, dzięki której będziemy wiedzieli, w jaki sposób codziennie pomagać, by sytuacji skrajnych, gdy ktoś znajduje się w mrozie na ulicy, było jak najmniej - powiedziała wiceprezydent.

Akcja "Trochę ciepła dla bezdomnego" potrwa do końca lutego przyszłego roku. We wtorki i w piątki kuchnia Caritas będzie przygotowywać 100 litrów gorącej zupy, chleb, konserwy, które patrole Straży Miejskiej wraz z kocami, ciepłymi skarpetkami i termosami dostarczą do ponad 100 lokalizacji, w których przebywają bezdomni.

- Od zeszłego roku staramy się realizować także indywidualne potrzeby osób bezdomnych, zdajemy się tu na strażników, którzy mają bardzo dobre rozeznanie, kto czego potrzebuje. W ubiegłym roku zaopatrzyliśmy 30 osób w ciepłe buty oraz kupiliśmy 30 kurtek dla pań. Przed Bożym Narodzeniem rozwozić będziemy także paczki świąteczne ze słodyczami i kosmetykami. Staramy się docierać do osób, które same nie mają odwagi poprosić o pomoc - powiedział Janusz Sukiennik, specjalista ds. projektów społecznych Caritas Polska.
 
Podczas konferencji przybliżył także inne projekty Caritas Polska i Straży Miejskiej, tj. wyrosły z akcji projekt "Uliczny patrol medyczny", telefon wsparcia, pod którym mogą uzyskać pomoc ze strony pracownika socjalnego, terapeuty uzależnień czy duszpasterza, oraz działający od 2013 r. program "Damy radę", skierowany do młodych bezdomnych.

Konferencja była też okazją do podsumowania 6 lat współpracy Caritas i Straży Miejskiej. - Nasze patrole wydały w sumie ponad 35 tys. porcji ciepłych posiłków. Patrol medyczny "Lekarze Nadziei" wyjeżdża w ciągu roku ok. 100 razy, w tym czasie udzielił prawie 1 tys. porad medycznych i skierował do dalszego leczenia w przychodniach specjalistycznych ponad 300 osób - powiedział Grzegorz Staniszewski, naczelnik Wydziału Profilaktyki i Planowania Straży Miejskiej.

Do 2017 r. w ramach akcji wydawane są także dary rzeczowe. Do tej pory do potrzebujących trafiło 400 koców, 200 par rękawic, 100 czapek oraz 1840 par skarpet. -  W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, rozwieziemy ponad 3 tys. litrów zupy - powiedział.

Akcję można wesprzeć, wysyłając SMS o treści: ZIMNO na numer 72052.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..