Modlitwa w intencji synodu, liturgia słowa pod przewodnictwem bp. Piotra Jareckiego oraz dzielenie się w grupach. Niemal 100 osób wzięło udział w pierwszych ogólnodiecezjalnych konsultacjach synodalnych.
Następnie w 10-osobowych grupach uczestnicy szukali odpowiedzi na pytania: "Jakie jest twoje doświadczanie Kościoła?", "W jakich obszarach Kościoła warszawskiego tę synodalność już widać, można jej doświadczyć? Jakie emocje budzi myśl - synodalność, Kościół synodalny?" oraz "Do podjęcia jakich kroków zaprasza nas Duch Święty, abyśmy w archidiecezji warszawskiej wzrastali w naszym podążaniu razem?". Każdy z uczestników mógł swobodnie dzielić się swoimi radościami, ale i trudnymi doświadczeniami Kościoła. Wśród licznych głosów dostrzec można było zarówno tych, którzy mają dobre doświadczenie synodalności Kościoła, jak i tych, którzy obawiają się, czy nie jest to droga do zmiękczenia doktryny, co - jak podkreślali - widoczne jest choćby w Niemczech. Podkreślano problem anonimowości wiernych, którzy nie mają szans, by otworzyć się na wspólnotę w parafiach liczących wiele tysięcy osób, ale też nadzieję, że podobne spotkania synodalne zmienią pokutującą w Kościele bierność wiernych i powszechny wciąż klerykalizm. Akcentowano obawę o przyszłość wiary młodego pokolenia, ale też brak odwagi w podejmowaniu nowych dzieł, choćby skierowanych do ubogich. Ktoś postulował większą liczbę nabożeństw pokutnych, ktoś innych wskazywał, że w jego parafii proboszcz nie chce słuchać świeckich.
Na koniec przedstawiono wnioski z 3 z 10 grup. Posłużą przygotowaniu syntezy diecezjalnych prac synodalnych. Kolejne spotkanie synodalne, zatytułowane: "Synodalność - od podziałów do komunii", zapowiedziano na 14 grudnia o godz. 18.
Przed udzieleniem błogosławieństwa bp Jarecki przywołał słowa papieża Franciszka "iż wolą Chrystusa jest, żeby Kościół trzeciego tysiąclecia był Kościołem synodalnym" i poprosił, aby uczestnicy spotkania rozmawiali o tym ze swoimi proboszczami, a także z rodziną i znajomymi. - Zapraszajcie ich do tego, żebyśmy w imię prawdy o Kościele zaangażowali się w proces synodalny - apelował.
Równolegle do diecezjalnych toczą się też prace w parafialnych grupach synodalnych, w różnych ruchach kościelnych, środowiskach. Pierwotnie miały trwać do końca roku, ale 29 października etap diecezjalny synodu został wydłużony i potrwa niemal do wakacji. 24 czerwca zebrane wnioski mają zostać przedstawione w formie dokumentu w archikatedrze warszawskiej, podczas uroczystości Narodzenia św. Jana Chrzciciela.