Rodziny powstańców warszawskich odsłoniły tabliczki przy 20 drzewach poświęconych ich bliskim na Woli.
– Posadzone tu drzewa będą żywym symbolem naszej pamięci, naszego hołdu i szacunku dla bohaterów Powstania Warszawskiego. To ważne nie tylko dla nich i dla nas, współczesnych, ale przede wszystkim dla przyszłych pokoleń. Bo naszym dzieciom musimy dać nie tylko skrzydła, ale i korzenie – powiedział Tomasz Bratek, zastępca prezydenta Warszawy.
Każdy potomek powstańca, który wypełni ankietę dostępną na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego, zostanie zaproszony na wywiad. Kolejnym krokiem będzie posadzenie drzewa upamiętniającego powstańca warszawskiego.
– Symbolika tych drzew jest czytelna, bo one żyją dłużej niż jedno pokolenie. Chcemy, by pamięć o powstańcach warszawskich przetrwała nas. W pierwszej odsłonie projektu "Korzenie pamięci" zadaliśmy potomkom powstańców kilkanaście pytań o wspomnienia ich dziadków i rodziców. Z ponad 140 zgłoszeń wybraliśmy te, które poruszały najbardziej. Przeprowadziliśmy i nagraliśmy wywiady z 23 potomkami powstańców – wnukami, wnuczkami, synami i córkami. Rozmawialiśmy o tym, jakie były zwyczaje powstańców, rytuały, zasady, jakie mądrości i prawdy w sobie nosili, czego się bali, czego pragnęli, o czym marzyli i dlaczego poszli walczyć. Do świata swoich wspomnień i uczuć zabrali nas m.in. Karolina Korwin-Piotrowska, Jan Młynarski, Szymon Majewski oraz Conrado Moreno – powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Akcja "Korzenie pamięci" została zainaugurowana z okazji obchodów 77. rocznicy Powstania Warszawskiego i polega na rejestracji rozmów z rodzinami powstańców. Wywiady dostępne są na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na muzealnym kanale YouTube. Muzeum zaprasza członków rodzin powstańców warszawskich do uzupełnienia ankiety, która znajduje się na stronie internetowej Muzeum: www.1944.pl.
W przyszłości drzewa upamiętniające powstańców mogą być sadzone także na Kopcu Powstania Warszawskiego.
(obraz) |