Nowy numer 18/2024 Archiwum

Pierwodruk Biblii Wujka i Wulgata z drzeworytem Albrechta Dürera

Tysiąc starych druków, w tym dwa inkunabuły z XV wieku, liczy kolekcja zabytkowych woluminów Biblioteki UKSW.

Ciekawą edycją czterech ewangelii tzw. Biblii gockiej, czyli przekładu Biblii z języka greckiego na język gocki, dokonanego w początku IV w., stanowi wydana w Oxfordzie w 1750 roku Sacrorum evangeliorum versio gothica ex Codice argenteo emendata.

Na uwagę zasługuje także Biblia Sacra utriusque Testamenti z roku 1530 z Norymbergi. To łacińskie wydanie Wulgaty wyszło w okresie, kiedy ukazał się już niemiecki przekład Nowego Testamentu autorstwa Marcina Lutra. Zostało ono ozdobione pięknymi drzeworytami przypisywanymi samemu Albrechtowi Dürerowi.

W zasobach biblijnych znajduje się również rodzime dzieło, pierwodruk polskiego tłumaczenia Biblii ks. Jakuba Wujka, wydany przez drukarnię Łazarzową w 1599 roku w Krakowie.

W zbiorach Biblioteki znajduje się ponadto cenny komentarz do Dziejów Apostolskich oraz Ewangelii św. Marka Erazma z Rotterdamu wydany w roku 1524 w Bazylei przez oficynę Jana Frobena. Jej wartość podnosi pochodząca z epoki piękna, ślepo tłoczona skórzana oprawa. Ciekawostką w tym woluminie jest rękopis z XV w. napisany na pergaminie, użyty jako wyklejka w oprawie.

Wyjątkową pozycję w księgozbiorze UKSW zajmuje Gniazdo cnoty - pięknie ilustrowany herbarz z XVI w. autorstwa Bartosza Paprockiego. Interesującym dziełem jest także siedemnastowieczne krakowskie wydanie historii Obrazu Jasnogórskiego Ambrożego Nieszporkowicza. Warto również wspomnieć o jednym z pierwszych kodeksów dyplomatycznych, jakim jest Codex diplomaticvs Regni Poloniae et Magni Dvcatvs Lithvaniae sporządzony przez Macieja Dogiela, wydany w Wilnie w roku 1758.

Z zabytkowymi dziełami naszej Biblioteki można zapoznać się podczas cyklicznej wystawy „Dni Książki Dawnej”, która jest organizowana na UKSW rokrocznie od 2013 roku. Wystawom towarzyszą prelekcje, wykłady, konferencje i pokazy związane z tematyką danego spotkania. Do tej pory obyło się siedem tego typu spotkań otwartych dla wszystkich zainteresowanych tematem starodruków. Kolejna edycja wydarzenia została co prawda aktualnie zawieszona, ale nie porzucono planów następnej odsłony.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy