Lekturę Księgi Pieśni nad Pieśniami można zacząć od poematu zapisanego tuszem na kartach Starego Testamentu lub odczytać go z deski zapisanej akrylem, temperą i złotem. 28 stycznia w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zostanie otwarta wystawa współczesnych ikon.
Muzeum Archidiecezji Warszawskiej po raz czwarty otwiera się na współczesnych ikonopisarzy. Od 28 stycznia, kiedy o godz. 18 odbędzie się wernisaż wystawy "Pieśni nad Pieśniami" do 6 marca przy ul. Dziekania 1 będzie można zobaczyć około 40 współczesnych prac, które powstały we wrześniu 2021 r. podczas XIII Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów w Krzyworówni na Ukrainie.
"W kolejnym roku obaw, ograniczeń i zatrważających prognoz, sięgnęliśmy do biblijnego tekstu «Pieśni nad Pieśniami», który jest poświęcony miłości, a więc uczuciu, wobec którego nikt nie jest obojętny, które silniejsze jest niż lęki i administracyjne bariery” - czytamy we wstępie do katalogu wystawy.
Artyści z Polski i Ukrainy podczas pleneru szukali własnego klucza do biblijnego tekstu i jego interpretacji. - Powstały prace zarówno interpretujące tekst wprost, jako opowieść o miłości, tęsknocie, pragnieniu zjednoczenia, a także zgodnie z chrześcijańską tradycją odwołujące się do interpretacji maryjnej i chrystologicznej. Wśród plenerowych prac są i takie, których twórcy zrezygnowali z ilustracji tekstu, niejako wychodząc poza schemat i podejmując temat miłości w sposób śmiały i nieoczywisty - wyjaśnia Mateusz Sora, jeden z kuratorów wystawy.
Na wystawie zaprezentowane zostaną także fotografie Piotra Beyma, który od lat towarzyszy artystom w czasie warsztatów. Został także przygotowany katalog, w którym poza reprodukcjami ikon, znalazły się trzy teksty traktujące o starotestamentowej księdze "Pieśni nad pieśniami”. To artykuły dr hab. Barbary Strzałkowskiej, br. dr. Pawła Paszko OFMCap oraz ks. dr. Wojciecha Węgrzyniaka.
W związku z otwarciem wystawy 22 lutego o godz. 17.30 w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej na temat księgi "Pieśni nad Pieśniami” będzie mówiła Barbara Strzałkowska, biblistka i teolog. W wybrane soboty i niedziele będzie możliwość spotkania z kuratorami wystawy.
Do tej pory w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej odbyły się cztery wystawy ikon współczesnych: "Szukam Panie Twojego Oblicza. Ikona a dialog polsko-ukraiński”, "Czas śmierci / Czas życia”, "Psalmy” oraz "Słowo stało się ciałem”.