Nowy numer 25/2022 Archiwum

Wystarczą za cały chór

Zespół "Vies Bonum", czyli trzech Białorusinów śpiewa w warszawskich kościołach. Ale jak!

Edward Orłowski, student ekonomii, czasami dorabiał grając na gitarze i śpiewając w mińskim metrze. Z drugiego końca tunelu któregoś dnia usłyszał rewelacyjną grę na skrzypcach Dmitrija Juchniewicza (potem członka Białoruskiej Orkiestry Prezydenckiej). Obu muzyków przegonił z metra milicjant i paradoksalnie to ich do siebie zbliżyło.

Poprzez przyjaciela, Edward (baryton, jak mówi, bez profesjonalnego szlifu) poznał absolwentów wokalistyki białoruskiego konserwatorium: Andrzeja Szczerbakowa (bas) i Szymona Burenkowa (tenor). Z tej znajomości zrodził się zespół "Vies Bonum".

Vies Bonum 7/8
Parafia Św. Faustyny Kowalskiej

Wszyscy mają polskie korzenie i marzyli o tym, żeby zaśpiewać w Polsce. Latem 2013 r. stanęli więc na warszawskiej Starówce, ale chociaż zbierali oklaski, nie zarobili nawet na kebaba. Wtedy przypadkiem trafili na nocleg do ojców dominikanów na Służewie, gdzie właśnie odbywały się rekolekcje.

– Posłuchaliśmy ich scholii, wzięliśmy nuty, rozpisaliśmy je na głosy i sami próbowaliśmy śpiewać. Usłyszał nas jeden z ojców i tak się to potoczyło, że wtedy zaśpiewaliśmy w kościele na Mszach św. Ludzie bardzo ciepło nas przyjęli – wspomina Edward Orłowski.

Teraz wszyscy trzej mają już Karty Polaka. Mieszkają i pracują w Warszawie, a w weekendy robią to, co lubią - śpiewają.

Na swoim koncie mają nagraną płytę, występy nie tylko w polskich kościołach. 30 stycznia będzie można ich posłuchać na Mszach św. w kościele Chrystusa Króla na Targówku.

Spotkania w polskich parafiach przybliżyły ich do Boga żyjącego, działającego tu i teraz. Andrzej zaczął chodzić do kościoła. Poszukujący Szymon w polskich parafiach poznał Kościół „od środka” – ludzi życzliwych, otwartych, pomagających sobie i bardzo kochających Boga. Po kilku latach przyjął chrzest, a potem Komunię św.

- Pochodzę z salezjańskiej parafii św. Jana Chrzciciela w Mińsku i zawsze żyłem wiarą. Dla nas w sensie duchowym była to droga. Poprzez śpiew chcemy podzielić się z ludźmi tym, co mamy w sercu. To nasza modlitwa – mówi Edward.

Trudno oddać słowami głębię ich śpiewu. Można odsłuchać ich występów na YouTubie, ale najpiękniej brzmią „na żywo”.

VIES BONUM. Sanctus.
VIES BONUM
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama