Festiwal rozpocznie się 2 marca i potrwa do 10 kwietnia. W programie m.in. osiem premier teatralnych, cykl koncertów, panele dyskusyjne i wydarzenie kulinarne.
Już ruszyła sprzedaż biletów na wydarzenia 13. edycji interdyscyplinarnego Festiwalu Nowe Epifanie organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Jego postacią przewodnią jest sam Jezus, a hasłem słowa – „Czemuś mnie opuścił?”.
- Za kogo ludzie dziś uważają Jezusa? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do artystów, których zaprosiliśmy do udziału w tegorocznej edycji festiwalu. W ubiegłych latach przyglądaliśmy się już Judaszowi, Marii Magdalenie, Maryi. Jezusa dotąd skrzętnie omijaliśmy. Dopiero zeszłoroczna – apokaliptyczna – edycja ośmieliła nas, by w obliczu końca spojrzeć na figurę Jezusa z nadzieją. Zobaczyć w niej to, czego nam brakuje najbardziej, albo to, czego w sobie zobaczyć nie chcemy. By się w niej przejrzeć – wyjaśnia w rozmowie z KAI Paweł Dobrowolski, dyrektor Festiwalu Nowe Epifanie.
I zachęca: – W tegorocznym programie Festiwalu znalazło się aż osiem premier teatralnych. Wszystkie są efektem Laboratorium Nowych Epifanii – warsztatu kierowanego do młodych twórczyń i twórców teatralnych, który już po raz trzeci zorganizowaliśmy latem 2021 na Mazurach. Ponadto zapraszamy na koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu – doskonale znanego widzom Epifanii – Graindelavoix. Będziemy mieli okazję usłyszeć również prawykonania utworów współczesnej muzyki sakralnej skomponowanej przez Ignacego Zalewskiego i Katarzyny Szwed. Celem naszego festiwalu jest odnowienie dialogu sztuki z religią w duchu „Listu do artystów” Jana Pawła II. Jako dyrektora tego festiwalu, cieszy mnie tak liczna obecność młodych artystów i artystek w programie tegorocznych Epifanii. Dzięki temu mam pewność, że będą to nie tylko nowe, ale przede wszystkim młode Epifanie – mówi Paweł Dobrowolski.
Organizatorzy mają nadzieję, że uda się tegoroczną edycję w całości przeprowadzić stacjonarnie.
Festiwal zagości na deskach TR Warszawa, Teatru Rampa, Teatru Powszechnego, Komuny Warszawa/Szkoła, Teatru Collegium Nobilium, w przestrzeniach Muzeum Etnograficznego, Station of Art Gallery, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz w Kościele Ewangelicko-Reformowanym i Kościele Pokamedulskim.
Bilety w cenie 30-70 zł można kupić na: noweepifanie.pl. Na kolejnej stronie podajemy pełny kalendarz wydarzeń festiwalowych