Nowy numer 18/2024 Archiwum

Ks. Czesław Sadłowski otrzyma Nagrodę im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego

24 lutego w Warszawie odbędzie się gala wręczenia Nagrody im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2021. Prestiżowe wyróżnienie odbierze długoletni proboszcz parafii w Zbroszy Dużej koło Grójca.

Nagroda im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego została ustanowiona w 2004 roku przez Fundację "Solidarna Wieś”. Wyróżnienie przyznawane jest osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla rozwoju kulturalnego i gospodarczego rolnictwa, wsi i małych miast w Polsce.

Zgodnie z decyzją Kapituły to prestiżowe wyróżnienie za rok 2021 odbierze ks. prałat Czesław Sadłowski, długoletni proboszcz parafii w Zbroszy Dużej koło Grójca na Mazowszu, w latach 60. i 70. ub. w. razem z miejscowymi rolnikami, prowadził nieustępliwą walkę z władzami komunistycznymi o budowę kościoła. Stała się ona symbolem walki o prawa ludzi do wyznawania w sposób wolny swojej wiary.

Budowa najpierw kaplicy, następnie kościoła odbywała się w nocy, przy ciągłych najazdach milicji i Służby Bezpieczeństwa. Ksiądz był nękany zatrzymaniami, wielokrotnie skazywany. Wobec gróźb utraty życia rolnicy zapewniali mu mieszkanie i ochronę. Msze św. odprawiane były w uprzątniętej oborze. Represje spotykały także rolników. Wszyscy byli śledzeni przez tajnych agentów.

Władze nie przewidziały, że obrona Krzyża, praw ludzi wierzących, spowoduje powstanie solidarności międzyludzkiej, która w połowie lat 70 przybrała formę organizacyjną. Powstał Komitet  Samoobrony Rolników Ziemi Grójeckiej. W 1980 roku na tym fundamencie w całym kraju powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

W czasie stanu wojennego i w latach 80 ub. w. ksiądz Czesław Sadłowski w budynkach kościelnych przechowywał działaczy "Solidarności”, wspomagał ich działalność, funkcjonowała ukryta drukarnia, odbywały się spotkania. Parafia stała się centrum niezależnej myśli i wolności słowa. Służba Bezpieczeństwa prowadziła wobec księdza sprawę pod kryptonimem „Dobrodziej”.

To już 18. edycja Nagrody. Wśród jej laureatów są m.in. prof. Andrzej Stelmachowski, kard. Józef Glemp, dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, Roman Kluska, PZLPiT "Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego czy NSZZ RI "Solidarność”.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy