Nowy numer 32/2022 Archiwum

Gdzie w Warszawie i okolicach odprawiane są Msze św. po ukraińsku?

Msze święte w języku ukraińskim są odprawiane m.in. w parafii św. Tomasza Apostoła na Ursynowie, w Pruszkowie, Piasecznie, Ożarowie Mazowieckim i Grójcu.

W stolicy przybywa uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Oprócz bezpiecznego kąta, ciepłej strawy i ubrania, trzeba zadbać też o ich potrzeby duchowe.

W każdą niedzielę Wielkiego Postu, począwszy od 6 marca, w parafii św. Tomasza Apostoła na Ursynowie Mszę św. w rycie łacińskim będzie sprawował ks. Walenty Wasilewski, pochodzący z Ukrainy kapłan archidiecezji warszawskiej.

– To uwzględnienie potrzeb wiernych, którzy z powodu wojny musieli opuścić swój kraj – mówi ks. Wasilewski.

Msza św. będzie odprawiana o godz. 9 w kościele dolnym. – Nie wszyscy Ukraińcy znają język polski. To umożliwienie im uczestniczenia w Mszy św. w języku ojczystym – dodaje ks. Wasilewski.

W istniejącej w Warszawie parafii greckokatolickiej pod wezwaniem bł. Mikołaja Czarneckiego (należącej do archidiecezji przemysko-warszawskiej), nabożeństwa są sprawowane w kaplicy parafii NMP Matki Kościoła przy ul. Domaniewskiej. W niedziele odprawiane są trzy Msze św. o godz.: 8, 10 12. Jeśli będzie taka potrzeba – ich liczba wzrośnie.

– Najbliższa niedziela pokaże, czy będzie potrzeba odprawiania dodatkowej Mszy św. W tym tygodniu przyjechało bardzo dużo uchodźców z Ukrainy. Prosimy naszych wiernych, rodziny, które przyjęły uchodźców, żeby podpowiadali, gdy przyjdzie niedziela, gdzie jest cerkiew, żeby mogli pójść na Mszę po ukraińsku, poczuć się jak u siebie – mówi ks. Bogdan Kruba, duszpasterz parafii greckokatolickiej.

W parafii greckokatolickiej pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny przy ul. Miodowej, Msze św. w niedziele są odprawiane o godz.: 9, 11 i 18 oraz w dni powszednie o godz. 7 i 17.30.

Parafia greckokatolicka pw. św. Jozafata Męczennika jest także w Piasecznie. Liturgia w języku ukraińskim jest odprawiana w niedziele o 9.30 i 11.30 w tzw. czerwonej kaplicy w domu parafialnym przy kościele św. Anny, przy pl. Piłsudskiego 10, w centrum miasta.

Duszpasterstwo greckokatolickie działa również w Pruszkowie. Msze św. odprawiane są w niedziele o 12.30 w dolnym kościele parafii św. Józefa w Pruszkowie, przy ul. Helenowskiej 3.

W Grójcu grekokatolicy mogą uczestniczyć w liturgii w języku ukraińskim w każdą niedzielę o 18.30 w kościele parafii Miłosierdzia Bożego, przy ul. Jana Pawła II 24.

Niedzielna liturgia w języku ukraińskim sprawowana jest też w każdą sobotę o godz. 19 w dolnym kościele sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ożarowie Mazowieckim, przy ul. Poznańskiej 183.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama