Nowy numer 32/2022 Archiwum

Kard. Kazimierz Nycz odwiedził uchodźców w Nadarzynie

Metropolita warszawski rozmawiał między innymi z kobietami, które uciekły z Charkowa i znalazły tymczasowe schronienie w halach targowych Ptak Warsaw Expo.

Siedem tysięcy uchodźców z Ukrainy znalazło tymczasowe schronienie w halach targowych Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie. 11 marca uchodźców odwiedził kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski zaapelował do diecezjan o udostępnienie miejsc do zakwaterowania uchodźców.

– Przyjechałem tutaj nie z ciekawości, ale by zobaczyć skalę potrzeb i skalę problemów – powiedział kard. Kazimierz Nycz, tuż po wyjściu z jednej z hal w Nadarzynie. W jego ocenie skala potrzeb jest wciąż ogromna, choć samorządy robią, co mogą. – Kilka tysięcy ludzi na łóżkach polowych rozstawionych w halach, a 95 procent z nich to kobiety i dzieci. Mogą tu być kilka dni, ale to nie jest miejsce na stałe – stwierdził Kardynał.

Metropolita warszawski rozmawiał między innymi z kobietami, które uciekły z Charkowa i znalazły tymczasowe schronienie w Nadarzynie. Niepokoją się o swój dalszy los i los bliskich, którzy pozostali w Ukrainie.

– Skala potrzeb jest jeszcze większa, dlatego apeluję do wszystkich, aby każdy, kto tylko ma możliwość, żeby tych ludzi przyjąć i stworzyć im warunki do życia – prosił metropolita warszawski. O jeszcze większe zainteresowanie losem uchodźców zaapelował do parafii, gmin, powiatów. – Ta pomoc nas kosztuje, coś musimy poświęcić, ale wtedy ta jałmużna wielkopostna czy wojenna ma sens i jest dobra – dodał.

Centrum Pomocy Humanitarnej Ptak powstało 5 marca w podwarszawskim Nadarzynie i jest obecnie największym w Europie punktem pomocy uchodźcom z Ukrainy. W halach o powierzchni 150 tysięcy metrów kwadratowych możemy przyjąć jednorazowo nawet 20 tys. osób. – To jest miasto – stwierdził Tomasz Szypuła, prezes Ptak Warsaw Expo. Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł opowiedział kardynałowi o wyzwaniach organizacyjnych tego centrum.

Uchodźcy otrzymują w Nadarzynie tymczasowy nocleg, wyżywienie, pomoc medyczną, podstawowe artykuły higieniczne, a także pomoc psychologiczną. Centrum ma charakter relokacyjny, tuż obok od kilku dni działa dworzec autobusowy, skąd uchodźcy z Ukrainy ruszają w dalszą drogę. – Główny kierunek to Niemcy, ale też 8 autokarów pojechało do Szwecji – powiedział prezes Szypuła. Wielu jest gotowych zostać w Polsce.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama