Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Kard. Nycz na Wielki Post: Solidarna miłość musi nas kosztować

Pomoc uchodźcom, obudzenie struktur z natury synodalnych i praca z młodzieżą - to najważniejsze zadania, jakie wskazał kard. Nycz w liście pasterskim na Wielki Post.

W niedzielę 13 marca w kościołach archidiecezji warszawskiej czytany był list wielkopostny metropolity warszawskiego. Kard. Kazimierz Nycz odniósł się do tragicznych wydarzeń w Ukrainie. "Jako chrześcijanie mamy obowiązek modlić się w intencji tych, których dotknęła okrutna wojna, mamy obowiązek pościć w intencji pokoju w Ukrainie i na świecie. Z kolei jałmużna wielkopostna niech będzie okazją do spełnienia obowiązku przyjścia z pomocą tym, którzy takiej pomocy potrzebują, szczególnie uchodźców wojennym” – apeluje metropolita warszawski.

Dodaje jednocześnie, że pomoc "wymaga prawdziwego poświęcenia, oddania własnego czasu i części środków pieniężnych, a nawet własności, dla drugiego”. "Wiele osób wykonało taki gest, udostępniając nawet własne mieszkania dla ukraińskich rodzin. Solidarna miłość musi nas kosztować. Taki właśnie jest sens jałmużny” – pisze kardynał.

W drugiej części listu na Wielki Post kard. Nycz odnosi się do trwającego w Kościele Synodu o synodalności. "Jestem głęboko przekonany, że Synod w takim nowym ujęciu – gdy zasięgnięcie opinii ludu Bożego odbywa się w Kościołach partykularnych – jest dużą szansą i nadzieją na odnowę życia Kościoła i duszpasterstwa” – napisał hierarcha.

Wyjaśnił, że synod nie jest celem samym w sobie, ale "metodą i sposobem ożywienia misji Kościoła”. "Jest po to, by Kościół nadal i lepiej głosił Ewangelię i przybliżał prawdę o Bogu” – napisał, zapraszając wiernych do udziału w spotkaniach synodalnych na poziomie parafii.

Nawiązał także do czytań z drugiej niedzieli Wielkiego Postu. "Góra Tabor i słowa Ewangelii o przemienieniu Jezusa są dziś dla nas słowami pociechy i przypomnienia sensu życia człowieka na ziemi. Aby je usłyszeć, potrzeba wiary na wzór Abrahama. Potrzeba spotkań z Jezusem zmartwychwstałym w modlitwie, w Eucharystii, w drugim człowieku, dla którego żyjemy i jesteśmy. Może szczególnie warto zwrócić uwagę na uczestnictwo w niedzielnej Mszy Świętej, która jest naszym wstępowaniem na górę przemienienia po to, by lepiej usłyszeć słowa: "jedzcie i pijcie, to jest ciało i krew moja za was wydana”. To jest Jezus Chrystus, który o nas nie zapomina i jest z nami zawsze aż do skończenia świata” – napisał w liście.

Na koniec odniósł się raz jeszcze do synodalnych spotkań, wskazując, że "są w Kościele, diecezji i parafii instytucje z natury synodalne, w których można rozmawiać, słuchać się i wspólnie działać”. "Trzeba je tylko ożywić i uruchomić. To Rady Diecezjalne, Parafialne Rady Duszpasterskie. Synodalne są też Rady Ekonomiczne, grupy parafialne, w których Kościół modli się, rozmawia i działa. Synodalny jest Ruch Światło–Życie, grupy oazowe w parafiach, kręgi domowego Kościoła. Synodalne bardziej powinny być ruchy i stowarzyszenia. Ileż dla synodalności Kościoła czyni Droga Neokatechumenalna, Odnowa w Duchu Świętym, wspólnota Emmanuel i wszystkie inne wspólnoty. Bez nich już nie będzie możliwe duszpasterstwo w przyszłości, która się zbliża” – wyjaśnił.

Jako wyzwanie do pracy synodalnej i duszpasterskiej wskazał troskę o młodzież. "To rzeczywiście jest poważne wyzwanie dla Kościoła, dla wszystkich – dla duchownych, osób konsekrowanych i katolików świeckich, szczególnie dla rodzin. Nikt pojedynczo tego zadania nie spełni. Może małe grupy synodalne w parafiach dla młodzieży licealnej, dla studentów, dla młodych pracujących, dla młodych rodzin byłyby dobrą promocją duszpasterską? [..] Być może taka synodalność mogłaby wkroczyć w przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej, bierzmowania i sakramentu małżeństwa?” – zastanawia się.

Na zakończenie kard. Nycz przypomniał o trwającym w Kościele w Polsce  czasie dziękczynienia za beatyfikację błogosławionych: kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. "Przygotowujemy się do dziękczynienia w Warszawie w Święto Dziękczynienia 5 czerwca 2022 roku. Wprowadzimy do świątyni Opatrzności Bożej relikwie błogosławionych i będzie sprawowana dziękczynna Eucharystia z udziałem episkopatu. Wszystko to w dniu Zesłania Ducha Świętego. Już dziś zapraszam do udziału w tych uroczystościach” – napisał w liście.

Zaprosił także na spotkanie z kard. Mario Grechem, sekretarzem generalnym Synodu, wszystkich kapłanów archidiecezji i z przedstawicieli parafii zaangażowani w Synod. "Zapraszam księży w sobotę, 19 marca br. o godz. 10.00, a wiernych świeckich w niedzielę, 20 marca br. o godz. 11.00. Skorzystajmy z tej szczególnej okazji” – napisał.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy