Poszukujący pracy uchodźcy mogą się zarejestrować i szukać ofert także z pomocą tłumacza w języku ukraińskim.
Na mocy niedawno uchwalonej tzw. specustawy osoby mające obywatelstwo ukraińskie mogą podejmować pracę na uproszczonych zasadach. Od wczoraj w centrum Warszawy, przy ul. Marszałkowskiej 77/79 działa punkt obsługi Urzędu Pracy m. st. Warszawy, który pomaga osobom z Ukrainy w poszukiwaniu zatrudnienia i odnalezieniu się na polskim rynku pracy.
– Dzisiaj karmimy, poimy naszych gości, znajdujemy im dach nad głową, ale musimy myśleć, co dalej. Zależy nam na tym, żeby jak najwięcej naszych gości mogło znaleźć pracę i to zgodną z ich kwalifikacjami – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Punkt nie prowadzi rejestracji numerów PESEL, zgłaszać mogą się do niego także Ci obywatele Ukrainy, którzy jeszcze go nie posiadają.
- Już wczoraj, przed oficjalnym otwarciem, zarejestrowaliśmy około 50 osób. Większość to kobiety, z wysokimi kwalifikacjami, dyrektorki, menedżerki. Teraz poszukują wszelkiej pracy, żeby się utrzymać – opowiada Beata Jarosz, pośredniczka pracy i tłumaczka pracująca w nowym punkcie.
Można w nim uzyskać oferty pracy, a także zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Stale obecni są tłumacze, aby ułatwić kontakt pomiędzy pracownikami urzędu a osobami poszukującymi pracy. Na sali jest osiem stanowisk, przy których można wypełnić wstępny formularz, samą rejestrację ostatecznie kończy rozmowa z urzędnikiem. Zarejestrowani będą otrzymywać oferty pracy mailem.
Dotąd, w ramach możliwych działań, powiatowy urząd pracy dziennie legalizował pracę około 500 osób narodowości ukraińskiej na podstawie obowiązujących przepisów. Do wszystkich punktów, w których są większe grupy Ukraińców, przekazywane są informacje jak samodzielnie poszukiwać pracy. Przede wszystkim jest to Centralna Baza Ofert Pracy na stronie oferty.praca.gov.pl, w tym warszawskie tłumaczone na język ukraiński, ale także możliwości znalezienia pracy przez portale komercyjne.
Każdy obywatel Ukrainy, który przekroczył legalnie granicę Polski od 24 lutego 2022 r., może podjąć zatrudnienie. Pracodawca ma obowiązek zgłosić to zatrudnienie w terminie 14 dni do Urzędu Pracy poprzez portal praca.gov.pl. Pośrednictwo pracy w Polsce jest bezpłatne. Nikt nie ma prawa pobierać opłat za udostępnianie ofert. Umowa musi zostać zawarta najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy. Pracodawca nie ma prawa zatrzymywać dokumentów np. paszportu zatrudnionych osób.– o tych wszystkich zasadach obywatele Ukrainy są informowani w ulotkach i na stronie Urzędu Pracy.
Pracodawcy chcący zatrudnić obywateli Ukrainy mogą to zatem zrobić samodzielnie lub też złożyć do urzędu ofertę pracy zaznaczając opcję zatrudnienia osoby z Ukrainy. Szczegóły dostępne na stronie i Facebooku Urzędu Pracy. W bazie ofert dla Warszawy w Urzędzie Pracy jest obecnie 360 ofert na 2300 stanowisk pracy.
Cały czas działa warszawska infolinia dla obywateli Ukrainy 505 700 701 (od poniedziałku do niedzieli w godzinach 8-20). Informacje dostępne są także na stronie Miasta Stołecznego Warszawy w ukraińskiej wersji językowej.