25 marca po raz trzeci chrześcijanie i muzułmanie będą wspólnie rozważać słowa Pisma św. i Koranu.
W Polsce od kilku lat organizowane jest w uroczystość Zwiastowania Pańskiego wspólne spotkanie modlitewne chrześcijan i muzułmanów wzorowane na odbywających się od kilkunastu lat tego typu spotkaniach w Bejrucie w Libanie, które pod hasłem: „Razem wokół Maryi, naszej Pani” gromadzą na modlitwie katolików, prawosławnych, sunnitów i szyitów. Od 2010 r. uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest w Libanie dniem wolnym od pracy, dniem refleksji nad osobą Maryi w duchu jedności narodowej. Od 2018 r. święto obchodzone jest wspólnie również przez chrześcijan i muzułmanów w Jordanii. Międzyreligijna formuła tego święta cieszy się poparciem Stolicy Apostolskiej od czasu pontyfikatu papieża Benedykta XVI.
Spotkanie modlitewne chrześcijan i muzułmanów w uroczystość Zwiastowania Pańskiego.Wydarzenie organizują: Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego Konferencji Episkopatu Polski oraz Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów. W planie jest modlitwa, czytanie fragmentów Ewangelii i Koranu z komentarzami do nich.
- Opis zwiastowania zawarty jest również w trzecim i dziewiętnastym rozdziale Koranu. Dlatego też symbolicznym i bardzo wymownym znakiem tego międzyreligijnego libańskiego święta jest ikona Zwiastowania - tłumaczy dr Mariusz Maciak z Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów.
Ikona przedstawia scenę przybycia anioła do Maryi oraz tekst zwiastowania z Ewangelii i Koranu w języku arabskim, po obu stronach ikony. Fundatorem ikony w Polsce jest Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl.
Głos podczas spotkania zabiorą: bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi, imam Jabbar Koubaisy (Liga Muzułmańska w RP), ks. Doroteusz Sawicki (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny), imam Mirzogolib Radzhabaliev (w imieniu muftiego Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP Tomasza Miśkiewicza). Fragment Koranu o Zwiastowaniu recytować będzie imam Nadżib Al Sabahi, a tłumaczyć - imam Omar Abdel Fattah. Homiliię zatytułowaną "Maryja znakiem nadziei i pokoju" wygłosi bp Henryk Ciereszko, a rozważanie na ten temat podejmą także: mufti LM Youssef Chadid oraz imam Mirzogolib Radzhabaliev. Spotkanie odbędzie się w formie online 25 marca o godz. 19.
- Bardzo zachęcamy wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa w tym modlitewnym spotkaniu za pośrednictwem YouTube. Będziemy razem - katolicy, prawosławni i muzułmanie z Ligi Muzułmańskiej i Muzułmańskiego Związku Religijnego - modlić się o pokój na świecie i Ukrainie, wspominając Matkę Chrystusa - zaprasza ks. Andrzej Tulej, delegat archidiecezji warszawskiej ds. ekumenizmu i kontaktów religijnych.