Nowy numer 17/2024 Archiwum

Dzień Dobra - wielkie święto pomagania

Przypadająca 24 kwietnia Niedziela Miłosierdzia Bożego to święto patronalne Caritas. W tym roku będzie obchodzona jako Dzień Dobra.

Kiedy powstawała idea Dnia Dobra, zastanawialiśmy się nad tym, co jest najważniejsze w pomaganiu, jak możemy sprawić, by tej pomocy było jeszcze więcej, i pomyśleliśmy, że ten dzień powinien być połączony ze zbiórką na konkretne cele. A ponieważ każde cykliczne wydarzenie ma swój temat przewodni, postanowiliśmy wybrać i szeroko zaprezentować konkretny obszar naszej działalności, nawiązując jednocześnie do przeżywanego właśnie Roku Rodziny. Naturalnym wyborem były ośrodki Caritas, takie jak rodzinne domy dziecka, domy samotnej matki czy hospicja dziecięce. Dla potrzebujących to „Miejsca, które są domem” i pod takim hasłem odbędzie się nasza zbiórka. – tłumaczy ks. Iżycki. I przypomina, że Caritas w Polsce prowadzi 23 domy dla matek z dziećmi, 12 placówek wychowawczych różnego typu (w tym domy dziecka), 98 świetlic środowiskowych i terapeutycznych, 10 placówek interwencyjnych (schroniska dla kobiet i dzieci, ośrodki i centra interwencji kryzysowej) oraz 61 Okien Życia - mówi ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – Chcemy wesprzeć materialnie te miejsca i sprawić, by było ich więcej oraz by mogły wciąż nieść profesjonalną pomoc. Jednak 24 lutego, kiedy wybuchła wojna w Ukrainie, przez chwilę zawahaliśmy się i Dzień Dobra stanął pod znakiem zapytania. Poczuliśmy, że świętowanie nie jest adekwatne do sytuacji – wyjaśnia dyrektor Caritas Polska. – Szybko jednak zrozumieliśmy, że ten dzień jest potrzebny zarówno wolontariuszom Caritas, którzy od tygodni pracują dzień i noc, jak i naszym przyjaciołom z Ukrainy, bo przecież ośrodki Caritas, które są domem dla potrzebujących, teraz stały się także domem dla przybyszów z Ukrainy. Dzień dobra będzie momentem, w którym Polacy i nasi goście z Ukrainy będą mogli się spotkać – dodaje.

Ambasadorką Dnia Dobra została Ida Nowakowska, która dla dzieci ewakuowanych z Ukrainy poprowadziła warsztaty taneczne w jednym z ośrodków Caritas.

Organizatorzy Dnia Dobra mają nadzieję, że ta wspólna inicjatywa Caritas Polska, diecezjalnych Caritas oraz lokalnych środowisk, takich jak Szkolne Koła Caritas i Parafialne Zespoły Caritas, zaprocentuje wzrostem zainteresowania działalnością na rzecz innych – nie tylko na rzecz uchodźców, ale wszystkich osób potrzebujących pomocy.

Jak wesprzeć placówki Caritas, które są domem?

  • Dokonując wpłaty na stronie dziendobra.pl
  • Wysyłając SMS o treści DOBRO pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)
  • Wpłacając dowolną kwotę na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 (tytuł wpłaty: DOBRO)

Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju i za granicą. Struktura Caritas w Polsce składa się z Caritas Polska, która pełni funkcję koordynatora projektów ogólnopolskich i zagranicznych oraz z 45 Caritas diecezjalnych, które niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym. Caritas Polska od trzech lat dynamicznie zwiększa skalę działania. W 2019 roku jej wydatki na działalność dobroczynną przekroczyły rekordowy pułap 100 milionów złotych. W tym roku obchodzimy 30-lecie działalności Caritas w Polsce. Organizacja jest częścią sieci Caritas Internationalis i Caritas Europa.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy