Wybuch Powstania w Getcie Warszawskim 19 kwietnia 1943 r. był krzykiem o życie, wolność, tożsamość i miejsce w świecie dla narodu żydowskiego. Rocznica tego zrywu wzywa do modlitwy o pokój, szczególnie w Ukrainie – podkreślił Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski.
19 kwietnia przypada 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim utworzonym przez niemieckich nazistów okupujących Polskę. Biskup Markowski przypomniał, że bohaterstwo Żydów Warszawy, skazanych przez nazistowskie Niemcy na eksterminację, po latach zaowocowało odrodzeniem narodu, chociaż powstanie nie było wygrane.
W południe zaplanowano uroczystości organizowane przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce razem z Muzeum Getta Warszawskiego i Żydowskim Instytutem Historycznym im. E. Ringelbluma, z udziałem wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego oraz szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka (przed Pomnikiem Bohaterów Getta). Uczestnicy Marszu Pamięci przejdą, składając kwiaty przy kolejnych miejscach pamięci związanych z gettem warszawskim: Pomniku Żegoty, Płycie Szmula Zygielbojma, Bunkrze Anielewicza oraz na Umschlagplatz.
„Wspominamy z głębokim szacunkiem i czcią tych, którzy heroicznie przeciwstawili się złu, wiedząc, że przeciwnik jest nieporównywalnie silniejszy militarnie. Ich historia, jest jak ewangeliczne ziarno, które wpadłszy w ziemię, gdy obumrze, przynosi plon obfity (por. J 12,24). Dzięki tej ofierze naród izraelski przetrwał i żyje. W 79. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim modlimy się za wszystkich, którzy zginęli w środku Europy, broniąc swego prawa do życia, godności i wolności” – powiedział bp Markowski.
Dodał, że także dziś, na naszych oczach, naród Ukrainy walczy o swoje wolne państwo i tożsamość. „Płaci ogromną cenę za wolę przetrwania. Ogromnym bólem napawa fakt, że ludzkość nie wzięła sobie do serca tragicznej lekcji historii II wojny światowej. Nie ustajemy w modlitwie o pokój. Woła o to krew Bohaterów Powstania w Getcie Warszawskim” – podkreślił Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski.