Co zrobić, kiedy dzieci odchodzą od wiary? Jak przekazywać wiarę w rodzinie? Jak się modlić? - to tylko niektóre tematy spotkań w ramach Warszawskiego Festiwalu Teologicznego.
Wydarzenie organizuje Akademia Katolicka w Warszawie. Rozpocznie je 5 maja o godz. 11 debata naukowa pt. Człowieka zmagania o przyszłość. Nauka, kultura, wiara”. W auli Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi (ul. Krakowskie Przedmieście 66) wystąpią: prof. Alojzy Nowak (UW), prof. Marek Krawczyk (WUM), prof. Zbigniew Stawrowski (UKSW), ks. prof. Marian Machinek (UWM), a dyskusję poprowadzi dominikanin o. dr Janusz Pyda (AKW).
Tego dnia w pobliskim kościele akademickim św. Anny o 19.30 rozpocznie się modlitwa uwielbienia z Zespołem Mocni w Duchu.
6 maja o godz. 18 w NIKiDW odbędzie się spotkanie pt. „Modlić się, ale jak?”. Przewodnikami po modlitwie będą naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego: kapucyn o. prof. Andrzej Derdziuk oraz dr hab. Dorota Kornas-Biela.
Zaraz po zakończeniu spotkania, o godz. 20 w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej (ul. Świętojańska 10) będzie można posłuchać „muzyki z teologicznym zamyśleniem”. Z koncertem wystąpią: Barbara Żarnowiecka (sopran), o. Rafał Kobyliński SJ (tenor), Andrzej Chorosiński (organy) oraz aktor Michał Chorosiński.
Festiwalowa sobota rozpocznie się Mszą św. o 9.30 w kościele seminaryjnym, którą odprawi kard. Kazimierz Nycz. Po niej uczestnicy przejdą do NIKiDW, gdzie odbędą się dwie konferencje. O godz. 11 ks. prof. Romuald Jaworski – psycholog i psychoterapeuta z UKSW, dr. Szymon Grzelak – psycholog zajmujący się problematyką wychowania, a także prowadzący spotkanie ks. dr Marcin Szczerbiński - dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, mówić będą o tym, jak przekazywać wiarę w rodzinie i co zrobić w sytuacji, gdy dzieci odchodzą od wiary.
O tym, komu służy wirtualna ambona i czy służy ona ewangelizacji, formacji czy dezinformacji rozmawiać będą goście popołudniowej konferencji: o. Tomasz Grabowski OP (dominikanie.pl), ks. Teodor Sawielewicz („Teobańkologia”), Agata Rujner („Prawie Morały”) i prowadząca spotkanie Weronika Kostrzewa. Początek o 13.30.
Na podsumowanie dnia bp Michał Janocha zabierze chętnych na teologiczny spacer po warszawskiej Starówce. Zbiórka o godz. 16 przed kościołem akademickim św. Anny.
W ostatnim festiwalowym dniu, o godz. 9 ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor AKW, przewodniczyć będzie radiowej Mszy św. transmitowanej z bazyliki św. Krzyża w Warszawie.
W samo południe społeczność akademicka AKW wyjedzie autokarami na Jasną Górę, gdzie o godz. 20 w kaplicy Cudownego Obrazu zostanie odprawiona Msza św., a po niej odmówiony Apel Jasnogórski i nastąpi zamkniecie Warszawskiego Festiwalu Teologicznego.