Główne obchody zaplanowano w narodowym sanktuarium św. Andrzeja Boboli na 16 maja. W wigilię uroczystości ku czci patrona Polski pod jego opiekę oddadzą się męskie wspólnoty.
W narodowym sanktuarium św. Andrzeja Boboli, w którym spoczywają zachowane w całości do dziś relikwie męczennika, odbędą się centralne obchody ku czci patrona Polski i metropolii warszawskiej. Mszy św. 16 maja o godz. 18, w jego liturgiczne wspomnienie, koncelebrowanej przez biskupów metropolii warszawskiej, przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz.
- Sanktuarium, którym opiekują się jezuici, to miejsce szczególnego kultu św. Andrzeja Boboli, które łączy parafie, ośrodki i organizacje pod jego wezwaniem, znajdujące się na terenie Polski. Ponadto rozwija ono szczególną współpracę z ośrodkami duszpasterskimi znajdującymi się w miejscach urodzenia i męczeńskiej śmierci św. Andrzeja Boboli - wyjaśniają ojcowie jezuici.
W wigilię liturgicznego wspomnienia świętego - 15 maja - z sanktuarium patrona Polski o godz. 15 w kierunku sanktuarium Matki Bożej Łaskawej wyruszy Pokutna Procesja Różańcowa, wynagradzająca Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Niepokalanemu Sercu Matki Bożej grzechy przeciwko życiu. Tego dnia Zakon Rycerzy św. Jana Pawła II, wspólnota Żołnierzy Chrystusa oraz inicjatywa Męski Różaniec podczas Mszy św. o godz. 14 w sanktuarium przy ul. Rakowieckiej zawierzą się pod opiekę św. Andrzejowi Boboli. Ostatnim aktem powierzenia męskich wspólnot opiece świętego patrona Polski będzie Msza św. o 17.30 w intencji dziękczynnej w jezuickim sanktuarium na Starym Mieście.
Andrzej Bobola został kanonizowany w 1938 r. przez Piusa XI, a w 2002 r. został ogłoszony patronem Polski. W 2007 r. Episkopat nadał kościołowi, w którym znajdują się jego relikwie, tytuł sanktuarium narodowego. Oficjalne ogłoszenie tego tytułu miało miejsce 16 maja 2008 r., podczas uroczystości ku czci świętego.