W Mszy św. w intencji ojczyzny sprawowanej w archikatedrze warszawskiej w Święto Konstytucji 3 Maja uczestniczyła para prezydencka oraz przedstawiciele rządu.
Jak zaznaczył, dzisiejsze święto powinno być czasem radości i dziękczynienia za dzieło Konstytucji 3 Maja. - Nie sposób jednak nie przeżywać i nie myśleć o tym, co dzieje się obok nas i co mamy do zrobienia w imię ludzkiej solidarności z potrzebującymi uchodźcami poszkodowanymi przez wojnę w Europie - mówił hierarcha.
Przypomniał, że Polacy, a także rząd, samorządy i organizacje pozarządowe, Caritas, zaangażowały się w dzieło pomocy uchodźcom. Jednak, jak zastrzegł, oprócz wielkiego wymiaru charytatywnego i wszelakiej pomocy dla bratniego narodu, potrzebny jest też wymiar duchowy i etyczny, który wskazuje na wartości, które nieraz zagubiliśmy.
- Oprócz języka politycznego i wojskowego, który jest uzasadniony, potrzebny jest język etyczny, wręcz ewangeliczny, jakim ma prawo i obowiązek mówić Kościół. Po tej okrutnej wojnie czeka nas wiele spraw do załatwienia i to nie tylko odbudowanie rzeczy zniszczonych, ale odbudowanie potarganych więzów społecznych, duchowych, religijnych, przepaści wykopanych przez tę wojnę. Lekarstwem na te ogromne skutki będzie przebaczenie, miłość, odbudowanie więzów pozrywanych przez nienawiść a nade wszystko refleksja wielkich tego świata i poniekąd nas wszystkich nad przyczynami tego, co się stało i nad ich usuwaniem - zaznaczył kard. Nycz.
Przypomniał przesłanie ABC Społecznej Krucjaty Miłości i słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego: "kto nienawidzi, ten już przegrał". - To nie są łatwe słowa, ale to są słowa Chrystusowe i chrześcijańskie. Dlatego one tak naprawdę sprawdzają naszą wiarę. Oprócz spustoszeń materialnych są także spustoszenia duchowe i moralne jakie wyrządza ta wojna - powiedział metropolita warszawski.
Liturgia w warszawskiej archikatedrze rozpoczęła obchody Święta Konstytucji 3 Maja, ustanowionego w 1919 r. na pamiątkę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Dokument był pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą na świecie po amerykańskiej.