Gdzie jest czarny neseser?

W siedzibie Polskiego Radia zaprezentowano odnalezione nagrania z września 1939 r. Rozpoczęto też akcję międzynarodowych poszukiwań zaginionej części dźwięków.

W 1979 r. odnalezione zostały dwie z trzech części kolekcji wyniesionych z budynku Polskiego Radia, łącznie 93 metalowe krążki, w tym  m.in. przemówienia prezydenta stolicy, ministra spraw zagranicznych Józefa Becka, płk. Wacława Lipińskiego, komunikaty czytane przez Jeremiego Przyborę czy korespondencja dziennikarzy zagranicznych. Płyty były zamurowane w ścianie budynku, który ocalał. W ubiegłym roku dźwięki z września 39. r  zostały wpisane na Listę Krajową programu UNESCO „Pamięć świata”. Odnalezione wielkie skarby fonograficzne zostały starannie opracowana i wydane w formie albumu składającego się z 5 płyt kompaktowych oraz obszernej książeczki z tekstami źródłowymi i komentarzami oraz materiałami ikonograficznym, w tym unikatowymi, archiwalnymi zdjęciami.

- Ten album jest hołdem dla pracowników Polskiego Radia, ich odwagi i determinacji w czasie wojny. Ten album to też lekcja patriotyzmu dla młodego pokolenia. Są one aktualne jeszcze bardziej, niż by się pozornie mogło wydawać. Mam nadzieję, że my nie staniemy przed próbę, jaką stanęli nasi przodkowie. Mam tez nadzieję, że będziemy mieli odwagę zmierzyć się z tym co, nas czeka – mówił na uroczystości Krzysztof Czabański, prezes Rady Mediów Narodowych. 

 Nie wiadomo, co stało się z trzecią częścią kolekcji. Ukrył ją w piwnicy domu swojego ojca Mirosław Panufnik, kierownik studia emisyjnego Polskiego Radia i brat  kompozytora Andrzeja Panufnika. Właśnie tę partię płyt chce odnaleźć publiczny nadawca.

– Prosimy wszystkich słuchaczy, zarówno w kraju, jak i za granicą, o informacje na temat zaginionej części kolekcji. Być może w prywatnych zbiorach i archiwach zachowały się płyty, dokumentacja na ich temat lub inne pamiątki z września 1939 roku. Chcielibyśmy skompletować zbiór, który dokumentuje dramatyczne wydarzenia II wojny światowej i jest bezcenną pamiątką heroizmu pracowników Polskiego Radia w tamtym czasie. By dotrzeć do jak największego grona odbiorców korzystamy z naszych anten, ale również kanałów cyfrowych oraz mediów społecznościowych. O pomoc w nagłośnieniu akcji poprosiliśmy również m.in. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz placówki muzealne i ambasady RP – mówi Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia.

Wszelkie informacje na temat akcji poszukiwawczej można znaleźć w specjalnym serwisie internetowym Polskiego Radia: czarnyneseser.pl.

« 1 2 »