Nowy numer 09/2024 Archiwum

Ruszyło Centrum Pomocy dla obywateli Ukrainy w Warszawie

Przy ul. Towarowej 25a oferowane będą wsparcie psychologiczne, kursy językowe i pośrednictwo pracy. Na dwóch kondygnacjach działać będzie Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Polska.

Prawie 4 tys. m kw. - taką przestrzeń w Warszawie udostępnił Alior Bank na rzecz pomocy osobom z Ukrainy. Otwarty 19 maja ośrodek mieści się przy ul. Towarowej 25a w Warszawie, w dawnej centrali banku. Będzie czynny 5 dni w tygodniu w godz. 8-17. W budynku będzie znajdować się również bezgotówkowy oddział Alior Banku. Przy pomocy doradców uchodźcy będą mogli otworzyć konto, wystąpić o kartę płatniczą lub dokonać przelewu.

- Od pierwszego dnia agresji Rosji na Ukrainę wszyscy staramy się pomóc zaatakowanym. Jako Alior Bank zrobiliśmy już sporo. Niespełna miesiąc od rozpoczęcia wojny udostępniliśmy władzom lokalnym 10 budynków na terenie całej Polski, które mogą zostać przekształcone w placówki edukacyjno-opiekuńcze. Otwarte dziś Centrum Pomocy przy Towarowej jest więc już kolejną - największą - nieruchomością, którą zaadaptowaliśmy na rzecz wsparcia naszych sąsiadów - mówi Grzegorz Olszewski, wiceprezes Alior Banku, kierujący pracami zarządu.

Dzięki zaangażowaniu pracowników Caritas Polska obywatele Ukrainy będą mogli skorzystać m.in. z bezpłatnej pomocy psychologicznej. Aby wesprzeć wszystkich chętnych w aktywizacji zawodowej, Caritas Polska zorganizuje w centrum kursy językowe oraz punkt pośrednictwa pracy. Dodatkowo dla osób biorących udział w szkoleniach lub załatwiających niezbędne formalności powstanie miejsce opieki i animacji dla dzieci.

- Dobra lokalizacja i duża powierzchnia nowej siedziby Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom pozwolą nam na organizowanie wsparcia na skalę odpowiadającą obecnym potrzebom, które w ostatnich miesiącach, w związku z wybuchem wojny w Ukrainie, bardzo wzrosły. Cieszymy się z tej współpracy i dziękujemy naszym partnerom za umożliwienie nam rozwoju naszego centrum. Jestem przekonany, że to miejsce szybko stanie się ważnym punktem na mapie pomocowych przedsięwzięć realizowanych w Warszawie - mówi ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Jak dodaje ks. Iżycki, Caritas Polska od początku kryzysu spowodowanego rosyjską agresją na Ukrainę wspiera uchodźców z tego kraju - organizuje pomoc na granicy, przyjmuje ich w swoich ośrodkach, wysyła transporty humanitarne do wielu ukraińskich miast i regionów.

- Otwieramy też Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom, tworzone na wzór struktury działającej przy Caritas Polska w Warszawie. One zajmują się kompleksową pomocą dla naszych ukraińskich przyjaciół, którzy szukają schronienia w Polsce. Podobne placówki zostały otwarte m.in. w Białymstoku, Częstochowie, Katowicach, Wrocławiu, Zamościu. W sumie działa ich ok. 20, a ta warszawska właśnie zyskuje nową siedzibę - podsumowuje dyrektor Caritas Polska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy